Abertamský starosta Zdeněk Lakatoš před obnoveným portálem s vchodem do

Abertamský starosta Zdeněk Lakatoš před obnoveným portálem s vchodem do středověkého cínového dolu Mauricius u osady Hřebečná. Systém chodeb je vyhloubený ve skalním masivu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Abertamy chtějí dostat středověký důl Mauricius na seznam UNESCO

  • 0
Abertamy mají velké plány se středověkým cínovým dolem Mauricius u osady Hřebečná. Na zpřístupnění jeho chodeb, které bude stát sedm milionů korun, by obec chtěla získat až devadesátiprocentní evropskou dotaci. Zároveň se snaží také o to, aby se důl dostal na seznam hornických památek UNESCO.

Vedení obce věří, že by Abertamy devadesátiprocentní příspěvek skutečně mohly získat. Zda mají stejný názor také členové monitorovacího výboru, kteří o dotacích rozhodují, se dozví v prosinci.

Nyní vzniká projekt, který počítá s vytvořením schodiště do šachty a opravou domu, který se nad Mauriciem tyčí.

"Dům zatím necháme v původní podobě a chceme se soustředit hlavně na štolu," řekl starosta Zdeněk Lakatoš. Pak přijdou na řadu etapy, které by návštěvníky zavedly do dalších pater dolu.

Ten má na svém konci sedmnáct metrů vysoký a dvaadvacet metrů dlouhý portál a podle Lakatoše by se do něj vešel celý abertamský kostel.

Lidé by se k němu dostali soustavou chodeb, ty samé by je pak dovedly zpět na povrch. To však není jediná návštěvnická trasa. Další by turisty z dolu vypustila v dolní části Hřebečné.

Unikátně zachovalý Mauricius je jednou z památek, která by se mohla dostat na seznam UNESCO. K zápisu vede hornické skvosty z české i německé strany Krušných hor projekt Montanregion Erzgebirge, který vymyslela saská iniciativa.

O uznání na světové úrovni bude společně s Mauriciem bojovat třeba Královská mincovna v Jáchymově, Zlatý kopec u Božího Daru nebo Vlčí jámy v Horní Blatné.

Že to zástupci obou krajů i saských obcí myslí vážně, stvrdili nedávno svým podpisem v Královské mincovně. "Tento projekt by měl pomoci oblasti Krušných hor získat zpět svou slávu," uvedl tehdy hejtman Josef Novotný.

Lidé z pracovní skupiny vybrali před třemi roky vhodné památky a začali objíždět obce a přesvědčovat radní a zastupitele, aby se zapojením projektu souhlasili.

"Lokalit je nyní šest, původně jich bylo ale daleko víc. Některé se vytřídily, jiné zůstaly stát v půlce cesty," mrzelo starostu Božího Daru Jana Horníka.

Jedním z měst, jehož zastupitelé účast v projektu odmítli, byl Ostrov. Pak ale radní změnili názor a své hornické památky chtějí UNESCO nabídnout také (více o postoji Ostrova čtěte zde).

Mauricius není jediným hornickým pozůstatkem, o který Abertamy kdy usilovaly. Stát už na ně převedl štolu Jeroným, která leží v severním okraji obce. Abertamy ji získaly proto, že využívají okolní pozemky. Například ten, na kterém leží parkoviště sloužící především běžkařům.