Důl Mauricius v Hřebečné u Abertam. Speleolog Jan Albrecht u vstupu ze...

Důl Mauricius v Hřebečné u Abertam. Speleolog Jan Albrecht u vstupu ze schodiště do přístupové historické šachty prohlídkového okruhu dolu | foto: Martin Stolař, MAFRA

Mauricius budou lidé hledat nejen u Madagaskaru, ale i na horách

  • 0
Na první návštěvníky je už téměř nachystaný důl Mauricius v Hřebečné u Abertam na Karlovarsku. Kvůli zimujícím netopýrům se do něj ale lidé podívají až na jaře. Od dokončení nutných úprav nyní dělí jeho štolu Kryštof jen kosmetické záležitosti.

Kolaudace je plánovaná na začátek listopadu. „Myslím, že zájem o prohlídku bude veliký. Pokud bychom jej otevřeli ještě letos, podívá se do něj jen pár lidí, neboť provoz je plánovaný jen od jara do podzimu,“ vysvětlil starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Vstup do mimořádně zachovaného důlního díla najdou návštěvníci ještě nad zděným portálem štoly Kryštof. Ten bude sloužit jen jako únikový východ. Pod zem lidi zavede 17 metrů dlouhé schodiště, které už je ukotvené na svém místě.

„Chystáme tam ochrannou síť, což je jistící prvek, pokud by návštěvníkům třeba něco upadlo. Pod ním bude nasvícených ještě sto metrů těžební jámy,“ popsal starosta. Poté, co návštěvníci sestoupají po schodišti, je prohlídková trasa zavede 350 metrů do útrob středověkého díla.

Tam na ně čeká vyhlídková terasa, promítání filmu z historie Mauricia, informační desky i figuríny, které budou představovat tehdejší horníky.

„Do budoucna bychom chtěli zpřístupnit ještě další patra komplexu, ovšem ještě předtím se zaměříme na úpravu okolí dolu,“ uvedl Zdeněk Lakatoš.

Radnice plánuje, že postaví u vstupu parkoviště a obnoví budovu, která u Mauricia stála ve 20. letech minulého století. Zpřístupnění štoly stálo 6 milionů korun a Abertamy na něj získaly osmdesátiprocentní dotaci z fondu přeshraniční spolupráce Cíl 3. Partnerem jim je přitom Technická univerzita Freiberg.

Lidé uvidí i štolu Johannes nedaleko Božího Daru

Příští rok na jaře přivítá návštěvníky poprvé také stará štola Johannes. Ta je součástí historického důlního revíru na Zlatém Kopci u Božího Daru. Od šestnáctého století se tam těžily cínové, měděné a stříbrné rudy. Obě památky spojuje i to, že jsou navrženy na zápis do UNESCO.

„Domluvili jsme se, že budeme obě trasy provozovat společně. Montanisté, kteří k nám přijedou, se pak rozhodnou, zda se chtějí podívat do obou štol nebo jen do jedné,“ vysvětlil Jan Horník, starosta Božího Daru.

Společně se svými kolegy plánuje, že kvůli prohlídkovým trasám vznikne webový portál, přes který si budou zájemci exkurze objednávat. Počet návštěvníků bude omezený, důlní dílo si najednou projde maximálně patnáct lidí. V štole stráví kolem dvou hodin.

Zpřístupnění památky na Zlatém kopci stálo zhruba 5 milionů korun, přičemž evropská dotace z fondu přeshraniční spolupráce Cíl 3 činila devadesát procent.