Gjon Perdedaj po útoku částečně ochrnul.

Gjon Perdedaj po útoku částečně ochrnul. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hrdina Perdedaj čelí absurditě dávek, letos by mohl dostat medaili

  • 20
Kosovský hrdina Gjon Perdedaj před lety nasadil vlastní život a skončil v kómatu poté, co zachránil na ulici starou ženu před lupičem. Od té doby je plně invalidní. Karlovarský úřad mu ale odebral dávky - prý je díky pomoci lidí moc bohatý. Změnit tento postoj se snaží advokát Ronald Němec.

"Stále se nemohu morálně srovnat s tím, že pan Perdedaj nedostává příspěvek v hmotné nouzi," řekl Němec.

Za dobrotu na žebrotu

Obětavý zachránce v roce 2000 pracoval jako číšník v pražské restauraci. Když vynášel odpadky, zaslechl volání o pomoc.

Neváhal a před lupičem s nasazením života ochránil starou ženu. Násilník mu ale prořízl hrdlo. Od té doby nemůže mluvit a má problémy s pohybem.

V prosinci 2012 mu sice byly díky zásahu advokáta přiznány první dávky v hmotné nouzi, později však karlovarský úřad práce zahájil správní řízení o jejich odebrání, jelikož se dozvěděl, že Perdedajovi lidé věnovali peníze v humanitární sbírce.

Udělení státního vyznamenání G. Perdedajovi by bylo symbolickým důkazem, že hrdinské činy jsou v České republice patřičně ceněny.

Zdroj: Senát PČR

Lidé se totiž rozhodli, že ochrnutému hrdinovi pomohou a díky finanční sbírce mu poslali stovky tisíc korun. Za to je advokát lidem velmi vděčný a váží si jich.

Jenže na základě toho je podle českých zákonů obdarovaný příliš bohatý a další finanční pomoc nepotřebuje.

"Není problém převést tyto prostředky uměle vytvořené nadaci, čímž by měl pan Perdedaj na dávky nárok. Je to sice zákonné, ale z mého pohledu katolíka nemorální," uvedl Němec. Úkolem advokáta podle něj není spravedlnost obcházet, ale naplňovat.

Ministryně práce by to mohla změnit, zatím nereagovala

"Naplnění spravedlnosti je lidskost. Těší mne, že lidé pomáhají mému klientovi, ale to je předně úkol státu, protože platíme daně. Daně přeci platíme proto, abychom pomáhali druhým a od státu očekáváme, že až na tom budeme bídně, stát se postará o nás. Pokud to tak není, ať to stát řekne. Já daně neplatím proto, aby byly rozkradeny, ale aby pomáhaly druhým kolem mne," dodal advokát.

Problém je podle něj v tom, že stát nechal Gjona Perdedaje deset let živořit, a to i přesto, že svůj život obětoval záchraně české občanky. Roli státu pak na sebe převzali lidé, kteří nejenže mu stále posílají na transparentní účet peníze, ale také vzkazy s díky za to, co udělal.

Ronald Němec je proto stále v kontaktu s českými politiky a snaží se dosáhnout toho, aby stát absurdní situaci vyřešil. "Paní ministryně práce a sociálních věcí má právo rozhodnutí o odebrání dávek Gjonovi Perdedajovi zrušit. Po sto dnech hájení od doby, kdy nastoupila do funkce, jsem jí poslal žádost, zatím bohužel bez odezvy. Rád bych ji poprosil, zdali by mohla pomoci," řekl Němec.

Kosovan by mohl medaili dostat letos

Lidé, kteří poslali nebo ještě posílají Gjonovi Perdedajovi peníze, mu změnili život. "Pomáhá mu i to, když vidí, že je o něj po deseti letech zájem. Je to pro něj ohromná vzpruha. Ze zoufalství, kdy níž už klesnout nelze, se dostal na relativně slušnou úroveň. Zařídil jsem mu byt, má slušné šaty a jídlo a novou hůlku," radoval se advokát.

Díky nezištné pomoci absolvoval Gjon Perdedaj také rehabilitace v Karlových Varech a Praze, které o něco zlepšily jeho pohybové schopnosti. Jeho příběh možná přinese Česká televize, která točila o Kosovanovi pilotní díl pořadu o pozitivním jednání lidí v České republice.

Loni byl Gjon Perdedaj, který žije v Karlových Varech, navržen na státní vyznamenání, ale prezident Miloš Zeman se rozhodl neudělovat Medaile Za hrdinství. Letos však obětavý muž možná bez medaile nezůstane. Na ocenění jej podruhé navrhl předseda Senátu Milan Štěch.