Jízdu v osobním automobilu zvládla pod dohledem instruktora na chebském letišti i nevidomá řidička Lenka Matějná. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zážitek pro nevidomé. Udělali si řidičák, proletěli se a stříleli

  • 1
Lidé s poruchami zraku si na letišti v Chebu díky pomoci instruktorů autoškol vyzkoušeli, jak se řídí osobní i nákladní auto nebo traktor. Ti odvážnější se mohli také proletět v letadle. Zdraví lidé naopak zjistili, které pomůcky usnadňují nevidomým život.

"Podobnou akci jsme uspořádali už po šesté. Je to pro nás příležitost vyzkoušet si to, co je pro ostatní samozřejmé," řekl vedoucí chebského Tyflocentra Emil Miklóš.

Na letiště letos zavítalo téměř šest desítek zrakově postižených. Hlavně z Chebu a okolí, ale také z Karlovarského kraje. "Přijeli i nevidomí z Prahy, České Lípy nebo Ústí nad Labem," doplnil Emil Miklóš, podle nějž si většina řízení vyzkoušela.

Třešničkou na dortu byl pro účastníky sobotní akce i speciální řidičský průkaz, k jehož získání bylo ale nutné zodpovědět dvě náhodné otázky z pravidel silničního provozu.

"Je to ohromný zážitek. Vyzkoušel jsem si jízdu v osobním i v nákladním autě. Nejvíc na mě asi zapůsobila jízda v traktoru. I když byl hodně hlučný a trochu skákal," zhodnotil dvaatřicetiletý Tomáš Vrchlavský z Podhradu u Chebu. "Jsem rád, že jsem se dokázal rozjet bez velkého cukání, že jsem si to mohl prožít a vyzkoušet," podotkl Vrchlavský.

Tomáš má jen minimální zbytky zraku. "Vidět jsem přestal asi v pěti letech. Jsem vlastně docela rád, že si to nepamatuji. Dítě to snáší asi lépe než dospělý, nemá takové psychické problémy," naznačil Vrchlavský.

Možnost vyzkoušet si řízení nebyla zdaleka jedinou atrakcí. "Mohli jsme si auta i traktor osahat, stejně jako ultralehká letadla. Kdo chtěl, mohl se i proletět. To už ale bohužel nebylo zadarmo," poznamenal Emil Miklóš.

Organizátoři z krajské servisní organizace pro zrakově postižené připravili i tandemové kolo. Velký zájem byl o střelbu elektronickým paprskem z policejní pistole ráže 7.65 na ozvučený cíl.

Na letištní plochu si našli cestu i lidé z Chebu a okolí. Ti se mohli seznámit s kompenzačními pomůckami, které nevidomým a slabozrakým pomáhají překonávat úskalí běžného života. Například šablony pro psaní nebo rozpoznání bankovek, měřidla hladiny, hodinky, teploměry či mobilní telefony a počítače s hlasovým výstupem.

"Připravili jsme prodejní výstavku výrobků z proutí, keramiky, textilií a vosku, zhotovené frekventanty rekvalifikačních kurzů v Praze na Dědině," dodal Emil Miklóš. O příjemnou atmosféru se tradičně postarali nevidomí zpěváci a hudebníci.