Bronzová Sépie sochaře Jaroslava Róny na Chebském hradě.

Bronzová Sépie sochaře Jaroslava Róny na Chebském hradě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nejkurióznější sochy jsou Sépie a skřítek Gottstein, rozhodli čtenáři

  • 4
V anketě o nejkurióznější sochu v Karlovarském kraji zvítězila plastika Sépie na Chebském hradě z dílny Jaroslava Róny. Postupuje tak do celostátního kola čtenářské ankety iDNES.cz, které začíná v pátek v poledne. Na druhém místě se umístila socha skřítka Gottsteina na hradě v Lokti.

"Já musím skromně říct, že se vítězství nedivím," reagoval se smíchem bezprostředně po skončení krajského hlasování Jaroslav Róna, autor vítězné plastiky Sépie na Chebském hradě.

Na vysvětlenou dodal, že i on sám totiž svoje dílo považuje za svým způsobem kuriózní. "V tradičním evropském sochařství vznikaly především figurální sochy, které se většinou vázaly k určitým událostem nebo osobnostem, případně nejrůznější abstrakce. Moje Sépie však představuje podivuhodného, vymyšleného tvora, který působí na imaginaci diváka," svěřil se Róna.

Při tvorbě plastiky se nechal inspirovat tvarem kaktusu a přírodnin na kanárském ostrově Lanzarote.

Bronzová plastika Sépie na Chebském hradě získala od čtenářů celkem 167 hlasů. Druhý skřítek Gottstein z nádvoří loketského hradu zaujal 160 čtenářů. Na dalších pozicích se umístili Andělíček s … harfou (151 hlasů), Chameleon (140 hlasů), Sedící kočka (80 hlasů) a nejméně čtenářů zaujala socha houslaře v Lubech (53 hlasů). 

Výsledky hlasování v Karlovarském kraji najdete zde

Redakce MF DNES a iDNES.cz vybrala do krajského kola v Karlovarském kraji šest děl, z nichž čtenáři vybírali dvě, která považovali za nejkurióznější.

1 Skřítek Gottstein na hradě v Lokti

Skřítek Gottstein, vládce všech skal, kamenů a podsvětí na Loketsku má ve své...

Gottstein, vládce všech skal, kamenů a podsvětí na Loketsku má ve své bronzové podobě domov na nádvoří loketského hradu. Tento bájný skřítek má rovný, dlouhý a dopředu načesaný plnovous, splývavý lněný oděv a za zády třímá v rukou kyj.

Pověst praví, že když už se lidem zjeví z očí do očí, musí být pořádně nazlobený. Takové lidi trestá bez pardonu a promění je v kámen. Občas se ale lidem zjevuje odrazem na vodní hladině Ohře - to je naopak dobrým znamením.

Gottsteinovi se totiž stýská po dobrých lidech a ti šťastní, co jej v odrazu vodní hladiny zahlédnou, se mohou těšit na šťastný a úspěšný rok.

2 Bronzová Sépie na Chebském hradě

Bronzová Sépie sochaře Jaroslava Róny na Chebském hradě.

Netradiční, téměř tunový bronzový artefakt z dílny akademického sochaře Jaroslava Róny je k vidění na Chebském hradě. Umělec dílo vytvořil v roce 2000.

Plastika byla původně součástí expozice chebské krajinné výstavy, v roce 2006 radnice dílo odkoupila do majetku města za přibližně 1,75 milionu korun.

3 Sedící kočka v Karlových Varech

Sedící kočka na vysokém podstavci patří k vile někdejšího významného karlovarského občana, barona Augusta von Lützowa, na stezce Jeana De Carro.

Sedící kočka na vysokém podstavci patří k vile někdejšího významného

Plastiku zhotovil na Lützowovu objednávku berlínský sochař August Kiss. Traduje se populární historka, že plastiku kočky nechal Lützow postavit na vysoký podstavec terasy zahradního pavilonu jako výraz opovržení nad nezdařilou sochou císaře Karla IV. odhalenou roku 1858 ve vedlejším Městském parku. Původně hleděla kočka ke středu města, později však byla otočena směrem k ulici Na Vyhlídce.

Údajně ji výstřední baron schválně osadil pozadím k městské radnici, aby zesměšnil radní.

4 Andělíček s … harfou v Karlových Varech

Socha andělíčka s ... harfou na domě Zlatá harfa v komplexu karlovarského

Vtip štukatérů? Vyhledat podložené informace o nevšední vlastnosti sochy andělíčka s harfou na domě Zlatá harfa v komplexu karlovarského Grandhotelu Pupp se ukázalo být těžší, než se zdá.

Jeden pamětník se "o tom" stydí mluvit, druhý už si "raději nevzpomíná".

Nicméně se traduje, že úprava sochy andělíčka do podoby stvoření mužského pohlaví ve stavu maximálního vzrušení je dílem štukatéra, který se pravděpodobně v 80. letech minulého století podílel na rekonstrukci domu. Tuto verzi opatrně připouští i historik Stanislav Burachovič z karlovarského muzea.

Pravdou je, že socha andělíčka s harfou puritánské kolemjdoucí příliš nedráždí, protože se nachází v rohovém výklenku vysoko nad chodníkem, až pod střechou domu.

5 Socha houslaře v Lubech

Socha houslaře stojí na čestném místě v centru města Luby na Chebsku. Je

Socha houslaře stojí na čestném místě v centru města Luby na Chebsku. Je symbolem zdejší dlouholeté tradice výroby hudebních nástrojů. S návrhem na stavbu pomníku v Lubech přišla na podzim roku 1925 sekce houslařů místního společenstva.

Postavením pomníku měl být vzdán hold všem neznámým houslařům a výrobcům hudebních nástrojů, kteří se zasloužili o rozvoj tohoto řemesla na Lubsku, ale zároveň měla být vytvořena nová, symbolická pamětihodnost houslařského města.

Počátkem roku 1926 byla vyhlášena veřejná sbírka a už koncem roku mohlo být zhotovení pomníku zadáno. Pravděpodobně proto je na pomníku vytesáno datum 1926, byť slavnostní odhalení proběhlo o rok později.

6 Chameleon v Karlových Varech

Dřevěná socha Chameleona z dílny chomutovského sochaře Vojtěcha Návrata stojí

Dřevěná socha Chameleona z dílny chomutovského sochaře Vojtěcha Návrata stojí od roku 2008 ve středu kruhového objezdu na rozcestí u Koníčka v Karlových Varech. 

Ve městě tehdy po dokončení průtahu vzniklo několik nových kruhových objezdů a magistrát ve snaze využít jejich vnitřní prostor oslovil umělce. Vojtěch Návrat tedy vytvořil Chameleona a také sousoší Kozel a koza, které stojí na kruhovém objezdu u KV Arény. Umělec je absolventem Střední průmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary.

Finalisty ze všech krajů najdete ZDE