Emíre Khidayerová na besedě v Karlových Varech. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na Blízkém východě prožila řadu let, teď o nich lidem vypráví a píše

  • 6
Maminka ze Slovenska, tatínek z Iráku, potkali se v Praze, byla to velká láska a výsledkem jsem já. To o sobě říká Emíre Khidayerová, první žena slovenské diplomacie pro oblast Blízkého východu. Diplomatka a později také byznysmenka strávila v Karlových Varech dva dny, během kterých přednášela o arabském světě a představovala své knihy.

"Vyrostla jsem na slovenské dědině. Když se rodiče rozvedli, začala jsem se zajímat o druhý svět. V sedmdesátých letech ještě informací nebylo tolik jako teď, nyní ale zase mívají povrchní charakter nebo jsou zkreslené," říká paní Emíre, jejíž jméno v překladu znamená princezna.

Na její první přednášku přijel Jiří Barták do Karlových Varů až z Českých Budějovic. Je členem organizace, která odmítá islám v České republice. Do sešitu si pečlivě zapisuje všechna negativa, která paní Emíre o arabském světě zmíní. Ačkoli popisuje jen tamní realitu - jak věci negativní, tak pozitivní. V Karlových Varech však její vyprávění zajímá víc těch, kteří nepřicházejí s předsudky. Ve zdejším publiku byli školáci, většinu však tvořily ženy.

Publikum? Hlavně ženské

"Opravdu jich na besedy chodí víc. Řekla bych, že jich je určitě přes šedesát procent," říká Emíre Khidayerová. Z jejího životního příběhu se zdá, že je ženou správného načasování - ve správný čas jí otevřeli na fakultě arabistiku a islamistiku, vydání knih časově zapadlo do společenských změn v arabském světě a její návštěva v Karlových Varech přišla ve chvíli, kdy lidé i komunální politici debatují o vznikající muslimské modlitebně v ulici I. P. Pavlova (více čtěte zde).

Emíre Khidayerová na besedě v Karlových Varech.

Členové občanského sdružení Bludiště ji přitom na besedu do Karlových Varů pozvali už před rokem. Jenže to vyšlo až teď. "Islám je nyní v Karlových Varech velmi aktuálním tématem," podotýká členka sdružení Zuzana Týnková.

Přednášky paní Emíre se prý z 99 procent protáhnou a nejinak je tomu i v lázeňském městě. První trvala téměř tři hodiny, ze druhé se karlovarským gymnazistům vůbec nechtělo.

Zájem, jaký život na Blízkém východě vyvolal u dětí, překvapil i učitelky základní školy v Dolním Žandově. Cestu z Mariánskolázeňska do krajského města absolvovali školáci ze sedmé až deváté třídy díky obecnímu autobusu, který škola užívá zdarma.

Školáci si přednášku sami vybrali

Děti si přednášku zvolily ve školním parlamentu a evidentně je nezklamala. Pro pedagogy je často náročné udržet pozornost žáků i jednu vyučovací hodinu. Na paní Emíre však doslova "viseli" mnohem déle.

"Moje sestřenka žije s Jordáncem. Rodina s tím nejdřív nesouhlasila, teď už je to lepší. Mají spolu dítě a bydlí v Praze," popisuje své zkušenosti s arabským světem školačka Sára. Právě dotazy na soužití Češek a Arabů patří na besedách s paní Emíre k těm častějším.

"Lidé se nejčastěji zajímají o vztahy mezi muži a ženami," říká. Bývalá slovenská diplomatka má známé i mezi blízkovýchodními rodinami, kde například muži zcela běžně žehlí. Stejně jako v Evropě záleží na tom, jak má konkrétní rodina rozdělené úkoly. Jak říká, ženy se v arabském světě stále víc hlásí o svá práva, ortodoxní muslimové se však bojí, že by tím přišli o svou moc.

"Když do arabského světa zavítáte, často zjistíte, že v něm žijí lidé, kteří dělají všechno, jak nejlépe umí. Pak tam jsou ale i lidé, kterým jde o individuální prospěch," říká Emíre Khidayerová. Připomíná, že lidé by se měli víc poznávat, což pomůže k jejich sblížení. V případě stavby modlitebny v Karlových Varech by paní Emíre prý zřejmě zvážila referendum, které by bylo férovým řešením sporu.