Kaple Maria Sorg - architektonická studie moderní poutní kaple Nanebevzetí Panny Marie v prostoru bývalého kláštera na Mariánské od architektky Marcely Plaché. | foto: Studie: Marcela Plachá, Atelier MONarch

Kaple na Mariánské má připomenout oběti a tragickou minulost kláštera

  • 1
Ostrovská architektka Marcela Plachá navrhla moderní poutní kapli, která by mohla stát na místě bývalého kapucínského kláštera v krušnohorské obci Mariánská. Stala by se památníkem obětem z řad řeholníků a politických vězňů, které zde komunisté v poválečném období a v 50. letech popravili nebo umučili k smrti.

Architektonická studie zaujala jáchymovského starostu, který už podniká potřebné kroky, aby stavba kaple odhadem za několik milionů korun mohla začít. Iniciativa shodou okolností přichází zrovna v době, kdy uplynulo 250 let od dokončení kapucínského kláštera Maria Sorg a 50 let od jeho demolice.

Je to zároveň přibližně měsíc, co se na své původní místo v blízkosti bývalé poutní stezky na Mariánskou vrátil velký dřevěný kříž, který zde na dohled od kláštera kdysi stával. Repliku kříže nechala vztyčit jáchymovská radnice v rámci oslav blížícího se výročí 500 let od založení města.

A tak jako tady na svém místě opět stojí tento kříž, podobně může díky nové poutní kapli ožít areál bývalého kláštera a dostat důstojnou podobu.

Kaple Maria Sorg zatím existuje pouze v představách architektky Marcely Plaché, která vytvořila její návrh v podobě architektonické studie. Ta vznikla díky jejímu osobnímu zájmu o zaniklý klášter a zároveň jako reakce na zájem historiků a veřejnosti.

Jáchymovský starosta Bronislav Grulich už podnikl první kroky k možné stavbě kaple. V první řadě se snaží zajistit převod pozemku v areálu bývalého kláštera z vlastnictví Karlovarského kraje na město Jáchymov, aby se poté mohla tamní radnice pokusit získat potřebné prostředky na výstavbu. „Rádi bychom to financovali z nějakého fondu příhraniční spolupráce. Jsem přesvědčený, že peníze seženeme,“ věří Grulich.

Možným převodem pozemku by se v dohledné době měla zabývat majetková komise Karlovarského kraje. V případě, že skutečně dojde na zmíněné plány, Marcela Plachá poskytne architektonickou studii realizátorovi bezplatně. „Studie je hotová. Byl to pro mě nekomerční a srdeční projekt. Je to můj příspěvek pro lidi a tento region,“ vysvětlila své pohnutky architektka.

Kaple na místě bývalého kláštera má podle studie půdorys o rozměrech přibližně 10 krát 5 metrů. „Stavba je inspirována základním schématem středověkého kostela s jednou lodí a apsidou. Strohé pojetí exteriéru i interiéru odráží prostost a chudobu řádu kapucínů, který zdejší klášter obýval,“ přiblížila způsob pojetí stavby v duchu moderní sakrální architektury Marcela Plachá.

Hlavní záměr je jednoznačný: obnovit významné poutní místo a připomenout historii a osud hospicu a klášterního areálu.

Kapli by měla obklopovat zahrada s instalovanými informačními tabulemi o jednotlivých historických etapách původního kláštera. „Jako memento by měla být doplněna dřevěnými skulpturami mnichů vytvořenými například na tradičním místním řezbářském sympoziu, kteří by tak stejně jako dříve symbolicky strážili toto poutní místo,“ plánuje architektka.

Návštěvníci by zároveň měli mít možnost udělat si také jasnou představu o rozlehlosti kláštera, čemuž by pomohlo plánované vyznačení jeho půdorysu do země. „Byl to obrovský komplex. Až bizarní mi připadá, že řada lidí dnes vůbec neví, že na Mariánské nějaký klášter vůbec stál,“ podotkla Plachá.

Do areálu bývalého kláštera se opět vydají poutníci

Tehdy 31. května 1965 bylo běžné pondělí, když se osadou Mariánská, ležící asi dva kilometry jihozápadně od Jáchymova, ozvala detonace. K demolici bývalého opuštěného a poslední roky už jen chátrajícího kapucínského kláštera bylo použito 1 300 náloží.

Srovnání kdysi známého a důležitého poutního místa se zemí bylo výsledkem rezignace na jakoukoliv snahu o jeho zachování. „Naštěstí se podařilo zachránit asi polovinu ze zdejších pěti tisíc knih, archiválie, několik uměleckých a náboženských předmětů, varhany a hlavně sošku Panny Marie,“ připomněl historik Josef Halla.

Právě zmíněná dřevěná soška byla v roce 1692 instalována do původně dřevěné kaple a přispěla k posílení významu osady Maria Sorg a následnému postupnému vybudování kláštera.

Poutě na Mariánskou se od roku 1694 konaly vždy 2. července. Podobná pouť se bude konat i letos 4. července odpoledne jako vzpomínková akce u příležitosti 250. výročí dokončení kláštera Mariánská a 50. výročí jeho demolice. Poutníci půjdou trasou od kostela sv. Jáchyma a sv. Anny v Jáchymově až do míst, kde klášter stával. Přidat se může každý zájemce. Během cesty bude také posvěcen zmíněný obnovený kříž nad Mariánskou.