Asistenti prevence kriminality v sokolovských ulicích.

Asistenti prevence kriminality v sokolovských ulicích. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Města se bojí o asistenty prevence, kteří umí v ulicích zjednat pořádek

  • 1
Poslední naděje, která může městům zajistit peníze pro asistenty prevence kriminality, je ukryta v trezoru ministerstva vnitra. Na jejich práci už nelze čerpat evropské peníze a politici nevědí, kde jinde vzít na jejich výplaty.

Většinou je zatím platí z obecních rozpočtů, ale v Sokolově už několik pomocníků propustili.

Asistenti prevence kriminality jsou pro některá města tak velkým přínosem, že už by si bez nich nedokázali mnozí lidé představit každodenní život v ulicích. Jejich hlavní devízou je především propojení občanů se strážníky.

„Zmenšují počty trestných činů či dodávají občanům pocit bezpečí,“ popsala jejich přínos starostka Rotavy Iva Kalátová. I proto o ně v Rotavě nechtějí přijít a už od listopadu, tedy od konce dotačního titulu, je platí z rozpočtu města.

„Mívali jsme čtyři asistenty, což je podle nás ideální počet, ale vše je vázáno na dotaci, kterou nyní nemáme. Proto máme jen tři pomocníky. Navíc vše platíme ze svého,“ postěžovala si starostka Rotavy.

První nadějí bylo požádat o pomoc kraj

Problémy začaly na podzim minulého roku, kdy skončil tok evropských peněz. A města rázem nevěděla, kde vezmou finance na užitečné asistenty. První nadějí byla možnost požádat o peníze Karlovarský kraj.

„Tyto peníze ale nebyly určené pro naši potřebu,“ posteskla si starostka. Kraj totiž vypsal dotační program jen pro neziskové organizace. Nyní se upíná k rozhodnutí vlády České republiky. A s pomocnou rukou přispěchalo ministerstvo vnitra, které slíbilo poslat peníze a tím zabezpečit provoz této služby.

„Strategie prevence kriminality na léta 2016 až 2020 byla schválena vládou 25. ledna 2016,“ potvrdila dobrou zprávu pro karlovarský region mluvčí ministerstva Martina Němcová s tím, že termín pro podávání žádostí obcí o dotace je do 29. února 2016 na příslušný krajský úřad.

„Do konce února se odevzdává žádost, celý březen má na zpracování krajský úřad. V dubnu pak začne přerozdělování financí. My s předfinancováním problém nemáme, ale myslím, že některé obce ano,“ dodala Kalátová.

Dotace bude možné dostat i zpětně

Mluvčí ministerstva vnitra ubezpečuje, že jednoletá dotace bude mít i zpětnou účinnost, tedy že peníze budou vyplaceny od prvního ledna do posledního prosince tohoto roku.

Krok ministerstva pozitivně vnímají i v Sokolově, kde kvůli ukončení evropského přísunu peněz museli propustit šest asistentů z osmi. „Díky rozjezdu dotačního titulu chceme přivést zpět čtyři naše bývalé kolegy,“ uvedl velitel sokolovské městské policie Petr Kubis. Dva asistenty, kteří zůstali, platí fond z peněz z úřadu práce.

„Jeden z propuštěných si našel práci na městském úřadu, čímž vlastně naplnil i druhou část tohoto programu,“ vysvětlil Kubis s tím, že práce asistenta je i odrazovým můstkem pro další kariéru.

„Jsou pro nás nesmírně důležití a s jejich prací je jen spokojenost. Například nyní využíváme asistenty prevence kriminality k hlídání úřadu práce, kde v poslední době došlo k několika napadením úředníků,“ popsal jednu z náplní práce velitel strážníků.

O konci dotací z Evropské unie věděly Karlovy Vary dopředu, proto už v minulém roce začaly vyjednávat s předstihem o možných variantách financování. A pomohl jak úřad práce, ministerstvo vnitra, tak samotné krajské město.

„Vážím si toho. Město má zájem na této činnosti. I proto dostáváme na asistenty peníze do svého rozpočtu. A právě když poté přijde podobná proluka, máme na jejich zaplacení a oni nemusí na jeden dva měsíce na úřad práce, ale setrvají ve službě. Což se automaticky v jiných městech neděje,“ řekl Vlasák.