Nejvíce dětí ze zrušené tzv. romské základky před rokem a půl přešlo do Základní školy v Křižíkově ulici. Tam také asistentka zaháji svoji misi.

Nejvíce dětí ze zrušené tzv. romské základky před rokem a půl přešlo do Základní školy v Křižíkově ulici. Tam také asistentka zaháji svoji misi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Asistentka strážníků bude chodit do školy, aby krotila neukázněné žáky

  • 4
Už šest romských asistentů zaměstnává od ledna místo původních čtyř Městská policie v Sokolově. V "živějších" ulicích, kde bydlí početná romská komunita, se jako pochůzkáři beze zbraně osvědčili natolik, že nové asistentce Anně Červeňákové dali strážníci na starost i školy.

Nová posila strážníků už začala řešit s problémovými rodinami záškoláctví a od příštího týdne dokonce usedne jako pozorovatelka do lavic ve třídách, kde výuku ruší neukáznění žáci. Misi asistentka zahájí v Základní škole v Křižíkově ulici, kam před rokem a půl přešlo asi 40 dětí ze zrušené takzvané romské základky.

"Ona z prostředí romských rodin pochází. Uvidí, jak se děti při hodinách chovají. Slibujeme si, že promluví s rodiči, pomůže obrušovat hrany a že se omezí záškoláctví," věří Jan Picka, sokolovský radní pověřený řízením městské policie.

Ředitel školy Vladimír Vlček na nabídku strážníků kývl, protože ví, že s některými rodiči je někdy těžká domluva. Nechávají děti doma a učitelům potom posílají pochybné omluvenky. "Asistentka by mohla do rodin zajít a vyvinout na ně tlak, aby děti do školy posílaly," uvedl Vlček.

Sestavuje pro pomocnici strážníků rozvrh, kdy by mohla sledovat chování dětí při vyučování. "Zjistí, co které dítě dělá, mohla by zajít za rodiči a probrat vše s nimi. Od romské asistentky to vezmou spíš než od učitelů. My jsme podle rodičů vůči dětem zaujatí a připomínky berou hned jako útok," vysvětlil ředitel Vlček. Zdůraznil ale, že ze čtyřiceti dětí, které převzal ze zrušené školy, jsou problémové jen tři nebo čtyři.

Sokolov figuruje v Česku mezi dvaceti vybranými městy, kterým asistenty na příštích patnáct měsíců zaplatí Evropská unie z dotací. Proto nejen noví, ale i ti déle sloužící museli projít znovu výběrovým řízením.

Asistent zažehnal velkou rvačku

Dohlížejí hlavně na problémová místa a na bezdomovce. Velitel je ale posílá na obchůzku i na největší sídliště Michal, do nemocnice a hlídat přechody pro chodce u škol. Asistentka, která dostala na starost školy, má maturitu. Všichni by měli mít pokud možno čistý trestní rejstřík, ale tolerují se i méně závažné trestné činy ze vzdálenější minulosti. Jeden z asistentů kdysi spáchal úvěrový podvod.

"Všichni jsou Romové a patří do největších romských rodin v Sokolově. Jsem s nimi spokojen. Když se například schylovalo v jednom podniku k velké rvačce, dorazila státní i městská policie. Přijel asistent, křikl na aktéry konfliktu a byl klid," vzpomíná velitel sokolovských strážníků Petr Kubis.

Mluvit s Romy a vědět, co dělají, považuje za jedinou šanci, jak bez potíží udržet klid. A klid podle něho ve městě je, když nepočítá partičky, které hlavně v létě obtěžují na ulici kolemjdoucí a pokřikují na ně.

Chtějí zapojit i někoho z vietnamské komunity

Sokolov slouží pro další radnice v zemi jako ukázkový příklad. Až Kubis dostane šanci navýšit počet strážníků, rád by oblékl do uniformy někoho z vietnamské komunity. Zdejší městská policie ještě navíc v úklidových četách zaměstnává třináct Romů a chystá se nabírat z úřadu práce další lidi.

Patrik Bandy

Známý je případ Patrika Bandyho, který začínal jako asistent prevence kriminality. Za čas si ho velitel Petr Kubis vytáhl mezi strážníky. Spoustu lidí v komunitě zná, tyká si s nimi a má jejich respekt.

"Sami říkají, že nám strážníkům nechtějí dělat potíže a vyjdou nám vstříc. Nesetkal jsem se s tím, že by mě nebrali. Na zevlující omladinu, se kterou to jde hůř, ale musím občas houknout drsněji," svěřil se Bandy. Zvládl maturitu a tři a půl roku dálkově studoval vyšší odbornou školu.