Mediální zástupce Karlovarských minerálních vod Michal Donath namítl, že v žádném případě nelze označit výrobu energie z obnovitelných zdrojů za lukrativní. (ilustrační foto)

Mediální zástupce Karlovarských minerálních vod Michal Donath namítl, že v žádném případě nelze označit výrobu energie z obnovitelných zdrojů za lukrativní. (ilustrační foto) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Asociace našla další terč, kritizuje Mattonku kvůli solárním panelům

  • 3
Památková asociace přišla s další kritikou mířící na vedení Karlovarských minerálních vod. Kritizuje rodinu Pasquale, že vydělává na solární energii, zatímco budovy bývalých lázní Kyselka chátrají.

Společnost vyrábějící minerálky ovšem uvedla, že zatímco výnosy z panelů jsou dosud nulové, do oprav zchátralých domů už vložila desítky milionů korun.

"Italská rodina Pasquale neovládá jen trh s minerálními vodami, ale velmi aktivně se činí i v solárním byznysu. Jsou to solární baroni, kteří vydělávají na solární energii. Zisky z ní ale náležitě neinvestují do svého majetku v Kyselce," míní viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martin J. Kadrman.

Mediální zástupce Karlovarských minerálních vod Michal Donath namítl, že v žádném případě nelze označit výrobu energie z obnovitelných zdrojů za lukrativní.

"Rekapitulace aktuální ekonomické situace je následující: investice do památkově chráněných objektů v Kyselce od roku 2009 - přibližně 90 milionů korun. Výnos z produkce elektřiny od roku 2009 - nula korun. Připomínám také investici ve výši 400 milionů korun do objektu Trauttmannsdorfského paláce v Praze na Mariánském náměstí," shrnul investice Donath.

Asociace s odkazem na Hospodářské noviny, server iHned.cz a týdeník Ekonom uvedla, že se rodina Pasquale nebo její firmy řadí výkonem 6,24 megawattu k dvaceti největším vlastníkům fotovoltaických elektráren v České republice.

"Novináři dohledali dvě fotovoltaické elektrárny, které přímo vlastní některý z členů italské rodiny nebo samy Karlovarské minerální vody. My jsme však dohledali další čtyři elektrárny," oznámilo vedení asociace.

Dvě elektrárny o celkovém výkonu 3,8 megawattu stojí v obci Hory u Jenišova. Další dvě zařízení na přeměnu sluneční energie jsou v obci Sedlečko u Karlových Varů.

Pražský soud letos v lednu nařídil asociaci omluvit se Karlovarským minerálním vodám za některé výroky návštěvníků webových stránek www.zachrante-lazne-kyselka.cz, které odmítla stáhnout (více čtětě zde). "Asi budeme muset zaplatit soudní výlohy 60 tisíc korun. Rozsudek byl pouze formální, protože jsme o soudu nevěděli a jednání byl účasten pouze zástupce Mattonky," povzdechl si viceprezident Kadrman.