Ašský učitel Jiří Honomichl vytvořil společně s dětmi z vlastivědného kroužku

Ašský učitel Jiří Honomichl vytvořil společně s dětmi z vlastivědného kroužku mapu České republiky. Složili ji z 4209 fotografiíí pořízených na výletech po republice a stali se českými rekordmany. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ašský učitel a žáci pokořili třetí český rekord, složili tisíce fotek

  • 1
Už tři zápisy v české knize rekordů má učitel přírodopisu a dějepisu ašské Hlávkovy základní školy Jiří Honomichl a jeho žáci. Kromě vymýšlení neobvyklých věcí společně poznávají také krásy vlasti.

"Vlastivědný kroužek vedu už dvacet let, myslím, že je to docela úspěch. Nikdy jsem nepředpokládal, že bych vydržel až tak dlouho," připouští pedagog, který před deseti lety získal prestižní ocenění Mokrý Ámos.

"Naštěstí to děti stále baví a baví to i mě," říká Honomichl. Kromě vlastivědy zasvěcuje školáky i do tajů fotografování. Společně se pouštějí do vytváření nejrůznějších rekordů.

"Na svědomí už máme tři vlastní české rekordy. V tom prvním děti vytvořily nejvíc papírových lodiček na jednom místě. Bylo jich 14,5 tisíce," zavzpomínal Honomichl.

Před čtyřmi lety se žáci s vervou pustili do výroby papírových postaviček. Na pelhřimovském náměstí při festivalu rekordů je žáci sestavili do řady, jejíž délka dosáhla téměř kilometru.

"Agentura Dobrý den nám uznala osm tisíc postaviček. Počasí nám tehdy příliš nepřálo, takže jsme si vyslechli i výtky, že jsme jim zaneřádili náměstí. Ale všechno jsme po sobě uklidili," poznamenal Jiří Honomichl.

Z fotografií vznikla mapa republiky

Letos v únoru se do české knihy rekordů zapsaly děti potřetí. To když vytvořily největší monotematickou galerii věnovanou mimoškolní činnosti. Přes čtyři tisíce fotografií vyskládaly do několika obrazců. Tím nejpoutavějším asi byla mapa České republiky složená ze tří tisícovek snímků.

"Jsem také kantor, takže si pamatuji, že před rokem 1989 bylo povinností každého učitele vést nějaký kroužek. Pak se to uvolnilo, a proto vnímám dvacetiletou historii vlastivědného kroužku jako něco výjimečného," podotýká ašský starosta Dalibor Blažek. Ten oceňuje, že si členové kroužku dokážou najít čas i na práci pro město.

"Děti vyráběly například informační tabule na ašské cyklostezce. Také připravovovaly informační letáky pro turisty," uvedl učitel. "Původně jsme oslovili Stranu zelených, ta nás ale odmítla. Proto jsme se obrátili na osvědčený vlastivědný kroužek. Podklady zpracovali velmi kvalitně a myslím, že to děti i bavilo. A když to někoho baví, je to na výsledku vidět," chválí Dalibor Blažek.

Výlety, které Jiří Honomichl připravuje, nejsou určené jen pro děti z vlastivědného kroužku.

"Zúčastnit se může kterýkoliv žák naší školy. O prázdninách jsem pořádal něco jako tábory, třeba i na deset dní. Jde mi o to, aby toho děti co nejvíc poznaly a dostaly se i na místa, na která by se třeba s rodiči nedostaly. Nejdál jsme byli v Moravském krasu," říká Jiří Honomichl, který s žáky důkladně zmapoval při výletech i Ašsko.

Dalším rekordem by se dala nazvat pouť po okolních hradech, kdy za jeden den zvládli trasu 45 kilometrů.