Při výběrovém řízení na stavbu supermoderní budovy střední školy v Sokolově se měl Karlovarský kraj podle auditu dopustit chyby.

Při výběrovém řízení na stavbu supermoderní budovy střední školy v Sokolově se měl Karlovarský kraj podle auditu dopustit chyby. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Audit odhalil chyby. Kraji hrozí, že bude muset vracet evropské miliony

  • 6
Až 800 milionů korun bude muset vracet Karlovarský kraj Evropské unii, pokud se potvrdí, že dělal vážné chyby při výběrových řízeních - například na stavby středních škol v Sokolově a Ostrově. Na chyby upozornil audit, ale vedení kraje k jeho závěrům zpracovalo 18 stran připomínek.

Audit si od firmy Deloitte objednalo ministerstvo financí. Auditoři kontrolovali 35 dotovaných staveb. Podle internetového serveru aktuálně.cz našli vady u více než poloviny přidělených příspěvků.

Například u stavby nové střední školy v Sokolově za téměř 400 milionů korun se kraj dopustil chyby už při zadání zakázky. Nabídky firem hodnotil nejen podle ceny, ale i podle toho, jak stavbu sladí s provozem školy. Přitom úředníci nespecifikovali, jak má hodnotící komise toto kritérium posoudit.

Soutěž na stavbu technické školy ISŠTE Sokolov vyhrálo sdružení Syner, Algon, ISSO. A to přesto, že konkurenční Skanska nabídla o 20 milionů korun nižší cenu a lepší záruky. Cena měla v hodnocení váhu jen 60 procent. Skóre v bodování se otočilo, když komise posuzovala návrhy firem, jak stavět a přitom neohrozit vyučování.

Vedení kraje i regionální rada soudržnosti Severozápad (má na starosti rozdělování dotací z EU v Karlovarském a Ústeckém kraji) ovšem považuje tvrzení auditorů za špatná. A obě tyto instituce zpracovaly k auditu osmnáct stran připomínek.

"Audit není proveden profesionálně a správně. Jsou v něm tak závažné chyby, že nemá vypovídací hodnotu," řekl náměstek hejtmana Petr Navrátil. Kontrola třeba vytkla kraji, že nepostupoval podle zákona o zadávání zakázek. Ten ale v té době ještě neplatil.  

"Nebo nám vyčítají, že jsme ve výzvě číslo 2 nepostupovali podle pravidel. Ale používají přitom jiná pravidla z mnohem pozdější výzvy číslo 9. Některé výroky auditorů vypovídají o absolutní neznalosti. Pletou si hodnotící komisi, výbor regionální rady, monitorovací výbor a z toho vyvozují absolutně nesmyslné závěry," uvedl Navrátil.

Opozice bude žádat svolání mimořádného zasedání

Neumí ale odpovědět na otázku, jestli některé výtky auditorů oprávněné jsou. Ministerstvo financí se nyní musí s připomínkami kraje vypořádat. Výsledek dostane do ruky Evropská komise, která rozhodne, jestli region bude muset dotace vracet.

Opoziční zastupitelé za ODS považují zveřejněné zprávy o výsledcích auditu za znepokojující a závažné. "Proto požadujeme podrobnější informace a budeme též iniciovat svolání mimořádného zasedání krajského zastupitelstva k tomuto tématu," sdělil zastupitel za ODS Jan Bureš.

Vysvětlení žádá i zastupitel Jan Horník (Alternativa). "Že našemu kraji zřejmě hrozí kvůli šlendriánu koalice nepřiznání až 800 milionů korun, to je víc než alarmující."
 
Náměstek hejtmana Navrátil se podle Jana Horníka snaží problém jen bagatelizovat. "Nenechme se zase opít rohlíkem a ani umlčet, o což se krajská koalice dlouhodobě snaží, aby měla klid na pletichy a jiné nepravosti, jež audit zřejmě odhalil," uvedl Horník ve svém prohlášení.

Krajská vláda zasedá ve středu. Podle náměstka hejtmana Navrátila se bude bavit i o zveřejnění dokumentů a třeba i o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva.