Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sbohem, cukrátka a koly, je slyšet ze škol v Karlovarském kraji

  • 0
Mnohé školy v Karlovarském kraji se postupně začínají zbavovat sladkostí a nabízet zdravější alternativu. Prosadit nový trend ovšem nebude snadné, protože nezdravé jídlo je stále velmi snadno dostupné jinde.

Místo čokoládových tyčinek ovoce, místo smažených brambůrek celozrnné pečivo. Malé svačiny, které jsou k dostání na základních školách na Karlovarsku, se mění.

Jedním z ředitelů škol, který to prosazuje, je Helmut Harzer, který vede ostrovskou základní školu v Masarykově ulici. Dohodl se s provozovatelem jediného automatu, který stojí před školní jídelnou, a nechal z něj odstranit sladkosti a nezdravé slané pochutiny.

„Děti si je ale stejně koupí v bufetu, který stojí kousek od školy, nebo třeba ráno v supermarketu či někde v blízkém krámu. Takže s tím stejně nic neděláme,“ povzdechl si.

Za stravování dětí mohou rodiče, míní ve škole

Za to, jak se děti stravují, podle něj nemůže škola, ale rodiče. Když si žák o velké přestávce nerozbalí například celozrnný chleba namazaný tvarohovou pomazánkou, ale jako tradičně dostane od mámy pytlík chipsů a kolu k tomu, těžko už bude podle ředitele hledat v automatu něco jiného.

Zástupů dětí kupujících si sladkosti nebo brambůrky se ale v Ostrově nikdy nedočkal. Ty stojí spíše jinde, a to díky akcím Mléko a ovoce do škol.

„Máme u nás bufet se svačinovým programem a u něj je fronta pravidelně. O velké přestávce si chodí děti do jídelny, kde je pro ně připravená běžná věc typu rohlík s pomazánkou nebo rajče, ovoce, zeleninové saláty,“ popsal Helmut Harzer.

Ačkoli to na první pohled vypadá, že se žáci díky svačinám ze školní jídelny stravují opravdu zdravě, je to podle ředitele relativní. „Spoustu dětí, které do školní jídelny nechodí, vidím o volné hodině, jak si jdou koupit smažené nudle. Nebo postávají před školou a dávají si pizzu či nanuk,“ vypozoroval.

Protože je škola v Masarykově ulici sportovně zaměřená, tučná či sladká jídla na vzhledu dětí podle ředitele až tolik poznat nejsou. Horší je to však s jejich ohebností, pružností a šikovností.

„Neudělají třeba kotrmelec vzad, nepřeskočí kozu či koně. Když to někdo zvládne, je to vrchol veškeré dovednosti. Zázrakem, který jsme my jako děti běžně zvládaly, je dnes výmyk na hrazdě,“ vyjmenoval.

Když pečivo, tak jedině zdravé

Už zhruba rok musejí oželet sladkosti z automatů žáci karlovarské základní školy v Konečné ulici, která patří v krajském městě k těm velkým. Jednu dobu tam děti koupily v automatu i bonbóny, na což poukazovali i rodiče. Vedení školy proto sortiment omezilo a žáci mají na výběr mezi zdravým pečivem, celozrnnými tyčinkami a vodou.

„Myslím, že děti na to reagují docela normálně. Nestalo se, že by automat bojkotovaly a přestaly v něm nakupovat, protože chtěly předchozí sladkosti zpátky,“ uvedl ředitel Jiří Chmelík.

Stejně jako mnozí jiní pedagogové, všímají si ne úplně vhodných svačin i ti z Konečné ulice. Snaží se na to děti upozornit, ovšem většinou to podle Jiřího Chmelíka skončí argument „ale to mi dala maminka“.

„Téma zdravého jídla u nás probíráme docela dost, ale jen těžko můžeme zasahovat do toho, jak žáky vybaví jejich rodiče. Maximálně je na to můžeme upozornit na třídních schůzkách,“ uvedl.

S úpravou sortimentu v automatech počítá možná už během příštího roku ministr školství Marcel Chládek, který se snaží vést děti ke zdravému životnímu stylu. Nezdravé stravování českých žáků trápí i ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který se hodlá na změně stravovacích návyků a boji proti nevhodným potravinám ve školních automatech podílet.

Nezávisle na představách ministerstev počítá s omezením nabídky automatu ředitel základní a základní umělecké školy ve Žluticích Luděk Svoboda. Zcela jednoznačně však celou záležitost nevidí.

„Padesát metrů od školy máme malý obchod, kde si děti nakoupí nezdravé potraviny stejně. Mám trochu problém s tím, že škola má z nákupu alespoň nějaký příjem, který můžeme otočit do něčeho dětem prospěšného. Když si koupí tyto věci jinde, peníze už do nich nikdo neinvestuje,“ uvedl.

S tím, aby děti jedly zdravé věci, souhlasí a rád by do školy pořídil například automat na ovoce, jenže se prý špatně shání.

„Vzhledem k tomu, že mám určité zkušenosti s tělesnou výchovou, rozhodně na dětech vidím, že jsou na tom s fyzičkou mnohem hůř, než bývaly generace předtím. Rok od roku je to horší. Nakolik je to ale jejich způsobem stravování a nakolik tím, že k němu nemají další pohyb, to nejsem schopen posoudit,“ uvedl.