Jiří Švec z Bečova nad Teplou u jednoho ze spadlých kamenů.

Jiří Švec z Bečova nad Teplou u jednoho ze spadlých kamenů. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

Balvany se zřítily na dům v Bečově. Pojišťovna zaplatí tři tisíce

  • 60
Velké štěstí stálo při rodině Jiřího Švece z Bečova nad Teplou na Karlovarsku. Na jejich dům se totiž zřítily obrovské balvany, utržené ze skály. Stalo se to v době, kdy Švecovi byli pryč.

„Muselo se to stát někdy v úterý minulý týden. Naštěstí přes den, kdy jsme všichni pryč. Nedokážu si představit, co by se stalo, kdyby tenhle balvan spadl na manželku při věšení prádla,“ ukazuje Jiří Švec na obrovský kámen, který se zastavil těsně u šňůr na prádlo.

Jen o metr dál leží další, který dokázal od zdi domu odrazit odhadem čtvrttunový sud plný dešťové vody. „Kdyby to spadlo v noci, tak nás to snad shodí z postele,“ říká majitel domu.

Na to, kolik kamenů se na dům sesypalo, přicházel Jiří Švec postupně. Společně s likvidátorem pojišťovny jich nakonec napočítal sedm. Chybělo přitom málo a škody na domě mohly být ještě podstatně větší.

„A to nebudou malé,“ odhaduje majitel domu. „Vždyť po nárazu jednoho z balvanů praskla 80 centimetrů silná zeď!“ dokumentuje sílu padajícího kamení muž, který před třiatřiceti lety přišel při autonehodě o nohu.

Kdyby ovšem ten samý balvan, po jehož nárazu zeď praskla, dopadl jen o dvacet centimetrů dál vlevo, měl by ho Jiří Švec v koupelně. Ani mříž v okně by ho nedokázala zadržet.

„A to je ke zdi přibitá ručně kovanými deseticentimetrovými hřeby. Ty náraz vyrazil dva centimetry ven,“ líčí následky pádu nerostů Švec.

Anebo kdyby jeden ze tří kamenů za jeho domem skončil o metr vpravo, narazil by do přístřešku pro plynovou bombu. „A to by mi nejspíš vzalo střechu,“ odhaduje následky možného výbuchu majitel domu.

Teď jej čeká doslova sisyfovská práce s odstraněním balvanů. „Kdyby aspoň dopadly na skalku, tam by se daly nějak zamaskovat, ale takhle? Já s nimi ani nehnu. Odhaduji, že nejmenší může mít tak 50 kilo, největší ke třem metrákům. Technika se k nim nedostane, takže budu muset sehnat nějaké kamarády s pikovačkou, kameny na místě rozbít a ručně se jich zbavit,“ naznačil způsob likvidace Švec.

„A víte, co je na tom nejlepší? Likvidátor pojišťovny určil škodu po odečtení pětisetkorunové spoluúčasti na 3150 korun. Jsem zvědavý, jestli se to za tu částku podaří opravit,“ říká s trpkým úsměvem majitel domu. „Prasklá zeď, v koupelně opadaná omítka, díry ve fasádě, polámaný plot,“ vypočítává.