Bazén v Potůčkách na Karlovarsku v době, kdy byl ještě otevřen.

Bazén v Potůčkách na Karlovarsku v době, kdy byl ještě otevřen. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zavřenému bazénu v Potůčkách svitla naděje, rozhodne o něm referendum

  • 0
Popraskané dlaždičky či chybějící fólie proti zatékání dávají jen vzpomenout na časy, kdy měly Potůčky, obec se 400 obyvateli, vlastní kryté koupaliště. Rarita je ale už téměř dva roky bez života. Bazén by však mohl opět ožít díky rozhodnutí soudu, které nařídilo vedení obce vyhlásit referendum.

Po necelých osmnácti letech provozu bazén nechalo uzavřít současné vedení obce. Důvodem byly vysoké náklady na provoz. „Nemohli jsme a stále si nemůžeme dovolit přepych, abychom ze svého každoročně dotovali kryté koupaliště. Navíc podle znalce byl jeho stav životu nebezpečný a bez větších investic do rekonstrukce by se musel stejně zavřít,“ vysvětlil důvody starosta jedné z nejbohatších obcí v kraji Vlastimil Ondra.

Bývalá oblíbená turistická atrakce tak zeje prázdnotou. Obec pracuje na tom, aby na místě bazénu vyrostla multifunkční hala. „Naše škola nemá kvalitní sportoviště. I tento krok by to měl napravit, navíc se v ní budou moci konat i zábavy pro naše obyvatele,“ dodal starosta.

To se ale nelíbí části obyvatel. Dokonce kvůli obnově bazénu založili občanské sdružení a nyní se snaží vyvolat referendum. To by mělo naznačit, kolik lidí by stálo o bazén.

Soud dal sdružení za pravdu, referendum bude

Těsně před uzavřením město sice vyhlásilo anketu, zda lidé mají, či nemají zájem o zachování bazénu. Podmínkou byla účast 50 procent obyvatel, ta se ale nenaplnila.

„Už od začátku byla snaha vedení obce nám referendum překazit. Proto jsme se obrátili na soud, který nám dal tento týden za pravdu,“ popsal boj sdružení Vladimír Kvíčera.

Vedení obce tak nyní musí na nejbližším zastupitelstvu referendum vyhlásit. „Řádné zastupitelstvo je naplánované na září, ale možná se už sejdeme dříve na mimořádném,“ naznačil starosta.

Občanské sdružení dává za vinu vedení obce i to, že schválně nechává bazén devastovat. „Nezakonzervovali to, vše chátrá. Chtějí, aby se stav co nejvíce zhoršil, aby se už jeho oprava nevyplatila,“ myslí si Kvíčera.

S tím ale starosta nesouhlasí. „Jediné, co jsme udělali je, že jsme nechali sundat fólii, která brání proti zatékání, chtěli jsme vidět, jak moc silný je průsak,“ sdělil starosta.

První muž obce je velkým příznivcem multifunkční haly. „V současné době se zpracovává projektová dokumentace, ta má být hotová do konce prázdnin. Pokud by šlo vše podle plánů, mohla by stavba zhruba za 30 milionů korun stát do konce srpna 2018,“ okomentoval starosta.

Pod současnou peticí na záchranu bazénu je podepsáno na 123 obyvatel Potůček. „Takový mandát nemá ani jeden ze zastupitelů. Bazén byl pro turistický ruch v Potůčkách číslem jedna. Teď nemáme nic,“ konstatoval Kvíčera.

Starosta zatím nechce předjímat, co bude po případném úspěchu občanského sdružení v referendu. „Vše je v rovině teorie. Za sebe můžu říct, že město nemá peníze na to, aby rok co rok dotovalo ztrátový bazén. A to vůbec nemluvím o finančně náročné rekonstrukci. Pokud by to tedy byl zájem veliký, museli bychom hledat mecenáše, který by to zaplatil ze svého,“ dodal starosta.