Bolševník se likviduje mačetami i chemickou cestou.

Bolševník se likviduje mačetami i chemickou cestou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

S bolševníkem zatočil Karlovarský kraj mačetami i chemií

  • 4
V Karlovarském kraji skončila Evropou dotovaná „akce bolševník“ za miliony, která měla zatočit s rozpínavým plevelem. Ačkoli byla úspěšná, pokračovat v boji musí region dál, jinak by přišlo veškeré úsilí nazmar.

Tři roky hubili sekáči pomocí mačet i chemie lány bolševníku, křídlatek a netýkavek žláznatých v Karlovarském kraji. Evropsky unikátní projekt, který stál téměř 83 milionů korun, zaplatila pětaosmdesáti procenty Unie.

Podle manažerky akce Lenky Pocové z Agentury projektového a dotačního managementu Karlovarského kraje (APDM) jsou jeho výsledky dobré. A to i přesto, že měla celá akce kvůli složité administraci zpoždění.

„Data jsme sbírali k 31. říjnu a jedná se o předběžné výsledky. Vyplývá z nich, že výskyt bolševníku klesl na 23 procent původního stavu, křídlatka na 32 procent a netýkavky na polovinu,“ uvedla.

Upozornila přitom, že majitelé pozemků musejí ve snaze pokračovat, jinak byla veškerá práce marná. Do boje s plevelem se pustily desítky pracovníků šesti různých firem. Nebezpečné rostliny se v roce 2013 vyskytovaly na 6 229 hektarech v regionu, nyní jich zbylo kolem 1600.

Méně plevele musí mít region deset let

Karlovarský kraj má teď před sebou jasný úkol - nynější relativně příznivou situace deset let udržet. Krajský radní pro životní prostředí Josef Hora chce do rozpočtu pro příští rok navrhnout 15 milionů korun, aby region svému slibu dostál. Poté se bude podpora snižovat.

Nový boj, tentokráte bez evropských dotací, začne zjara.

„Tyto peníze by měly jít na vlastní likvidaci. Máme rozpracovanou variantu, o které budeme v listopadu jednat v radě. Chtěli bychom, aby likvidaci v největším množství zajišťovala příspěvková organizace kraje, ale na základě zkušeností z jednání se starosty, je tu jakási nabídka ze strany obcí, že by si uměly na svém území pořešit udržitelnost samy,“ řekl.

Odbor životního prostředí navrhuje dotace nebo příspěvky, které by se na likvidaci rozdělovaly. Podle Josefa Hory by ošetřené plochy zaměstnanci kraje nejprve zkontrolovali, a pokud by bylo vše v pořádku, teprve pak by kraj dotaci proplatil.

„Největším problémem se už v průběhu projektu ukázaly být státní organizace, jako jsou Lesy ČR a Státní pozemkový úřad, kde je velmi těžká dohoda,“ uvedl radní. Státu přitom patří zhruba 40 procent dotčených pozemků. Josef Hora se proto s Lenkou Pocovou chystá na ministerstvo životního prostředí, kde chtějí na problém osobně upozornit.

Likvidace bolševníku zaujala Brusel

Jedinečný projekt, který čeká koncem června 2016 vyhodnocení, vzbudil zájem i v Bruselu. Likvidace bolševníku a dalších takzvaných invazivních rostlin je srdeční záležitostí pro europoslance Pavla Poce.

„Vždycky si u nás doma myslíme, že si něco tady plácáme a nikoho to nezajímá. Už šest let zjišťuji, že jsme v řadě věcí - a toto je jedna z nich, na evropské špičce,“ uvedl.

Europoslanec je prý přesvědčený, že o evropsky ojedinělý projekt přinesl řadu zkušeností, a ty jsou navíc zajímavé a přenositelné na evropskou úroveň. Na pondělní konferenci v Karlových Varech, která konec projektu provázela, to potvrdila i Ana Cristina Cardoso, vědecká pracovnice Evropské komise.

Do krajského města přijela představit informační systém, který umožňuje snadný přístup k datům a informacím o zavlečených druzích v Evropě. „Když jsem se dozvěděla o výsledcích projektu, udělalo to na mě velký dojem,“ uvedla s tím, že poznatky teď mohou posloužit i jinde v Evropě.