Stavba trati z Chebu do Aše a okolí po bombardování v roce 1945. Záběr z...

Stavba trati z Chebu do Aše a okolí po bombardování v roce 1945. Záběr z dokumentárního filmu Luďka Matějíčka. | foto: Film Cheb 1945 - Válečné události

Cílem útoků byla roku 1945 v Karlovarském kraji železnice

  • 2
Na konci 2. světové války patřil Karlovarský kraj, respektive Sudety, k Německu. Ležel v jeho centru, a tak se sem hlavně v roce 1945 začali stahovat obyvatelé z oblastí ohrožených postupem spojeneckých armád. Terčem útoků spojeneckého letectva se oblast stala až na samotném konci války.

Nálety těžkých bombardérů na Chebsku a Karlovarsku zničily nádraží i jejich okolí. Hloubkaři pak paralyzovali dopravu na všech komunikacích. Spojenci se zaměřili hlavně na nádraží a železniční dopravu a v Chebu navíc na tamní leteckou výrobu a letiště.

První bomby dopadly na Cheb sice už v říjnu 1940, pak se ale bombardéry na čtyři roky odmlčely. 23. října 1944 krátce po poledni americké letouny zasáhly část města okolo železničního viaduktu.

Leteckou továrnu Flugzeugwerke Eger v Chebu zničili spojenci při dvou náletech. K tomu prvnímu došlo 14. února 1945, 23. února se nálet opakoval. „Letecká továrna přestala být schopná jakéhokoliv provozu a od toho dne z ní už nevyjelo žádné letadlo,“ uvádí Luďek Matějíček, chebský letecký historik a spisovatel.

8. dubna pak nálet více než stovky bombardérů B-17 Flying Fortress srovnal se zemí chebské nádraží a jeho okolí. Počet obětí tehdy přesáhl číslo 800.

Karlovy Vary se poprvé staly cílem náletu 12. září 1944. Desítka bombardérů se zaměřila na město namísto útoku na severočeský Most. Kobercové bombardování trvalo zhruba minutu a postihlo dnešní Dvořákovy sady, levý břeh Teplé, Tržnici až k hornímu nádraží.

Poničen byl dům Sirius v Zahradní ulici, hlavní pošta, dnešní kino Čas, dům č. 11 (bývalý Dům potravin) na Masarykově ulici, domy před dnešním Thermalem, Tržnicí, okolí spořitelny v Rybářích, známé kino Elite a hotel Weber. Zahynulo 56 žen a 37 mužů.

Bombardování v kraji

Kromě těžkých bombardérů B-17 a B-24 na cíle v kraji útočily také stíhací bombardéry (hloubkaři), případně doprovodné stíhačky.

Město Sokolov se stalo terčem spojeneckého náletu stejně jako nedaleké Karlovy Vary 17. dubna 1945. Cílem byl most přes Ohři. Zemřelo na osm desítek osob.

Mariánské Lázně se staly terčem útoku stíhacích bombardérů například 15. dubna, kdy zaútočili Američané na letiště ve Sklářích kde zničili hangár a několik letadel, nádraží (zničená lokomotiva) a městskou elektrárnu (poškozená).

Anglický těžký bombardér Lancaster 153. bombardovací perutě se zřítil v noci z 5. na 6. března u Hranic v Čechách, když se vracel z náletu na Chemnitz v sousedním Sasku. Sedmičlenná posádka zahynula na místě.

Kraslice se staly terčem náletu hloubkařů 15. dubna 1945. Ti zasáhli také vlak s transportem vězňů.

Na další velký nálet došlo až 17. dubna 1945. „2. americká letecká divize bombardovala před 15. hodinou karlovarské železniční uzly (55 B-24 Liberator). Plný zásah obdržela kolej u Staré Role, v prostoru horního nádraží nebyl nálet příliš úspěšný,“ popsal výsledky náletu Jan Nedvěd z karlovarského muzea.

Na cíl ale dopadla jen asi čtvrtina bomb, spojenecké velení proto rozhodlo útok na Karlovy Vary zopakovat. Americké bombardéry (87 B-17) se nad Karlovy Vary proto vrátily už 19. dubna. Během sedmi minut na město dopadlo na 170 tun trhavých a 56 tun zápalných bomb.

Zničena byla železniční odbočka na Johanngeorgenstadt, horní nádraží, depa a dílny na dolním nádraží. Rybáře a Tuhnice zachvátilo množství požárů, hořely celé řady domů. Kobercové nálety se nevyhnuly lukám u dnešní Moskevské ul., zasažena byla i plynárna a mnoho budov po celém městě, vyjma lázeňské oblasti, jež byla bomb víceméně ušetřena.

„Tuhnice a Rybáře vzplály natolik, že se podařilo zachránit jen několik budov. Po obou dubnových náletech bylo zničeno 171 domů a 21 těžce poškozeno, dalších 158 budov utrpělo střední či lehčí škody,“ dodal Nedvěd. Počet obětí mezi vojáky a uprchlíky není známý.