Klání v Bernau im Schwarzwald bylo podle Rudolfa Chlada mladšího jedním z...

Klání v Bernau im Schwarzwald bylo podle Rudolfa Chlada mladšího jedním z nejtěžších, která kdy absolvoval. | foto: Archiv R. Chlada ml.

Božídarský musher Chlad uspěl v náročném závodu, je vicemistrem světa

  • 2
Bez velkého očekávání odjížděl božídarský musher Rudolf Chlad mladší do německého Bernau im Schwarzwald, kde se konalo mistrovství světa v závodech psích spřežení. Domů do Čech se z alpského podhůří ovšem vracel s fenomenálním úspěchem. Skončil druhý.

Konkurence přitom nebyla nijak zanedbatelná, protože na start se postavila stovka účastníků.

„Na závod jsme odjížděli jako vždycky. Důležité je být v pohodě, aby psi necítili nervozitu,“ říká.

Musherství

Jízda se psím spřežením - musherství - je sport, při kterém dva nebo více psů v postrojích tahají svého psovoda na speciálních saních nebo na řiditelném vozíku. Jedná se o jedno z odvětví tzv. kynologického sportu, jež má svůj původ odvozený z běžné praxe psích spřežení, která jsou zcela běžně využívána k přepravě osob i materiálů v arktických nebo i v antarktických klimatických podmínkách. Postavení psů záleží na výcviku, stáří a zkušenosti. Vepředu běží vedoucí pes, za ním nebo vedle něho starší a slabší psi a úplně vzadu mladí, silní a nezkušení.

Zdroj: Wikipedie

Formu v letošní sezoně přitom nehodnotí jako vynikající, neboť počasí v prosinci neumožnilo musherovi a jeho psům trénovat na sněhu, což je pro tuto disciplínu důležité.

Rudolfu Chladovi tak nezbylo nic jiného, než místo saní vytáhnout motorovou čtyřkolku, nebo případně nechal psy běhat na volno. Ideální podmínky pro závod navíc nepanovaly ani v Německu.

„Byl to jeden z nejnáročnějších podniků, který jsem kdy jel. Trať měřila dvaačtyřicet kilometrů, jenomže bylo příliš velké teplo. Plusové teploty jsou pro nás špatné, psi se přehřívají a jejich výkonnost klesá. Je to asi jako kdyby člověk vyrazil v plus pětatřiceti stupních na kolo,“ přirovnává.

Titul vicemistra světa je pro Rudolfa Chlada dosavadním největším úspěchem. V této sezoně ale není jediným. Deset dní předtím se totiž zúčastnil velmi prestižního etapového závodu na česko-polských hranicích, kde obsadil třetí místo. Tuto zimu už má splněno a na další musherské klání se až do té příští nechystá.

„Tituly beru jako zúročení mnohaleté práce, kterou společně s dalšími lidmi děláme. Pokud někdo vyrazí zdolat Everest, také mu na to nestačí jen měsíční příprava, ale je to otázka několika předešlých let,“ vypráví.

Božídarský musher se psím spřežením věnuje dvacátým rokem a říká, že hory a psi k sobě tak nějak patří. Za svou kariéru už posbíral zkušenosti z mnoha závodů a další jej zřejmě čekají.

„Jak se do této věci člověk jednou pustí, už od ní neodejde. Není to jako kolo, které pověsí do garáže. O psy se musí starat,“ podotýká.

Má jich přitom devět a jedná se o takzvané víceúčelové křížence či evropské saňové psy. Lidé je po generace šlechtili, přičemž část pochází z Norska, část z Aljašky. Protože je Chlad bere na závody pravidelně, vždy se prý velmi těší.

„Jsou rádi, když někam vyrazíme. Sami nám skáčou do auta, protože vědí, že se bude něco dít. Je to jejich život,“ popisuje. Mistrovství světa si tak společně užili v krajině, která prý byla podobně krásná, jako domovské Krušné hory.