Obec Bublava přišla v dražbě o podíl v místním obchodě se smíšeným zbožím.

Obec Bublava přišla v dražbě o podíl v místním obchodě se smíšeným zbožím. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Bublava pyká za nepovedenou stavbu akvaparku, přišla o obecní majetek

  • 1
Obec Bublava na Sokolovsku krutě platí za nepovedenou stavbu akvaparku. Protože nezvládá státu splácet pokutu 31 milionů korun za dotovaný avšak nedostavěný bazén, začal Finanční úřad v Sokolově prodávat majetek zadlužené vesnice. Ta už přišla o podíl v místním obchodě i pozemky.

Poprvé, podruhé, potřetí. Vydraženo za 333 tisíc korun. Takhle dnes přišla obec Bublava o svůj třetinový podíl v místním obchodě se smíšeným zbožím a okolní pozemky.

Finanční úřad v Sokolově totiž zahájil nucený prodej majetku zadlužené vesnice, která nezvládá státu vracet 'pokutu' 31 milionů korun za kdysi dotovaný a nedostavěný akvapark.

Výprodej obecního majetku bude pokračovat

Obecní podíl v konzumu koupil hned za vyvolávací cenu podnikatel Jan Štrunc, který už léta vlastní zbývající dvě třetiny prodejny a který v letech 1999 až 2002 pro obec organizoval stavbu 'nešťastného' akvaparku. Žádný jiný zájemce o podíl v obchodě se na dražbě neobjevil.

Dá se čekat, že výprodej obecního majetku pod taktovkou finančního úřadu bude pokračovat. Existují exekuční příkazy už i na další tři objekty. Na bývalou ubytovnu Radost a také na budovu tzv. Pošty, kde donedávna sídlil poštovní úřad a bydlí tu trojice nájemníků.

K nucenému prodeji směřuje i dům se šesti byty, kde žijí hlavně starší lidé. "Nikdo neví, co s námi bude, až dům koupí někdo jiný. Jsme z toho nešťastní," svěřil se nájemník Karel Pacelt.

Aquapark Bublava

Aquapark Bublava

Aktéři kauzy se i po letech dohadují, kdo za obecní tragédii může. "Dražby majetku nejsou trestem za to, že se akvapark stavěl. Ale za to, že nové zastupitelstvo po volbách v roce 2002 nemělo vůli ho dostavět. Měli jsme domluvené dotace na dokončení, starosta Jirsík ale žádost nepodal. Je nekompetentní a všechno jen bourá. Proto Bublava trpí," řekl Štrunc.

Starosta Igor Jirsík to označil za lež. "Stavba vodního ráje byla zastavena už za mého předchůdce Havla, protože stát na ni neposlal žádné další peníze."

Tvrdí, že ještě v roce 2004 zastupitelstvo schválilo usnesení, že akvapark dostaví. "Protože na nás pan Štrunc tlačil, že má na ministerstvu předjednané další peníze. Výsledek ale nebyl žádný. Všechno to byly jen plané řeči," dodal starosta.

Finanční úřad chce ročně pět milionů korun

Z dluhu 31 milionů korun zvládla Bublava splatit jen 10 milionů. Nedodržuje splátkový kalendář. Ročně je podle Jirsíka schopna státu poslat 300 až 500 tisíc korun, ale finanční úřad chce každý rok 5 milionů.

To je o milion víc, než činí rozpočet Bublavy. Vesnice už navíc nemá žádné lukrativní nemovitosti. I kdyby je zpeněžila, tak zbývající dluh 21 milionů nepokryje.

Štrunc chce obchod v centru Bublavy zachovat, i když není rentabilní. Obnoví v něm bufet a přistaví dvanáct apartmánů, které pak rozprodá.

Torzo akvaparku dál uprostřed horské vsi chátrá. Podle starosty Jirsíka by obec stavbu prodala zřejmě jen pod podmínkou, že kupec zaplatí i obecní dluhy vůči státu.