Bublavu bude zásobovat vodou přivaděč z Německa. Pro obec to bude levnější řešení. (Ilustrační snímek)

Bublavu bude zásobovat vodou přivaděč z Německa. Pro obec to bude levnější řešení. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Lidé na Bublavě začnou pít německou vodu, přivaděč vyjde levněji

  • 12
Obyvatelé Bublavy na Sokolovsku budou pít vodu z Německa. První z nich ji ochutnají ještě letos. Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech, jehož je Bublava členem, tu začne stavět směrem k hranici 700 metrů dlouhé potrubí a napojí ho na vodovodní síť německého Klingenthalu.

Vodohospodářské sdružení obcí už vypsalo výběrové řízení, z něhož vzejde dodavatelská stavební firma.

Horská Bublava s 320 obyvateli leží jen pár set metrů od hranice, v létě občas trpí suchem a nemá vlastní vodovod. Místní lidé používají své studny a vrty. Nový vodovodní přivaděč z Německa bude mnohem levnější řešení než pokládat šest kilometrů dlouhé potrubí z vnitrozemí z obce Stříbrná i s přečerpávací stanicí kvůli převýšení.

"Navázali jsme kontakt s německými partnery, investičně za zlomek ceny přivedeme vodu do Bublavy a v dalších letech postupně vybudujeme rozvody po obci," řekl Zdeněk Frček z Vodohospodářského sdružení.

Na německé straně jsou podle něj stavební náklady nulové. Klingenthalský vodovod totiž leží v zemi jen pár metrů od hranice.

O německou vodu už se hlásí první rodiny

Starosta Boris Jirsík už obeslal prvních dvanáct rodin, jejichž domky stojí podél trasy připravovaného přivaděče z Německa. Mohly by se napojit ještě letos. "Šest nebo sedm z nich už mi ohlásilo, že vodu budou chtít. Byly by samy proti sobě, kdyby se nepřipojily," podotkl Jirsík.

Změna pro bublavské odběratele nastane v tom, že budou muset začít za vodu z nového veřejného vodovodu platit. Letos si sdružení pro všechna členská města a obce určilo cenu 72,55 korun vodného a stočného za kubík. To se bude týkat i Bublavy, přestože nakupovaná voda z Německa je o něco dražší.

"Ale protože budeme vodu z Německa odebírat ve velkém, tak se dostaneme níž, na sumu, která už zapadá do naší regionální ceny. Jedním z principů vodohospodářského sdružení je solidárně nastavená cena pro všechny naše členy," vysvětlil Zdeněk Frček.

Kdy se Bublava dočká rozvodů vody přímo v jednotlivých ulicích, není zatím jasné. Záležet bude na tom, jestli se vodohospodářům podaří sehnat dotace a zda se najde dost lidí ochotných připojit se k veřejnému vodovodu. Obec je rozlehlá, domy rozeseté po kopcích.

Lidé si našli vlastní zdroje, brání se suchu

V suchých letních obdobích se v minulosti stávalo, že lidem voda ve studních došla. Radnice musela objednávat cisterny s náhradním zásobováním. "V poslední době už je výjimečné, že nějaká studna vyschne. Lidé si vybudovali vlastní dobré zdroje vody a ani vloni, kdy bylo sucho, jsem neměl žádnou hlášku o problémech," uvedl bublavský starosta.

Přesto považuje stavbu přivaděče za nutnou. "Kanalizaci, plyn a vodovod by měla mít každá vesnice. Staví se tu hodně nových domů a jejich majitelé se rádi napojí. Udělat si vlastní vrt stojí hodně peněz," dodal Jirsík.

Vesnice je stále terčem štiplavých poznámek kvůli tomu, že její bývalé vedení rozestavělo a nedokončilo akvapark za téměř sto milionů korun, ačkoliv ves nemá ani vodovod.