Psi ve městě musejí být označeni elektronickým čipem. Ti volně pobíhající ho většinou nemají nebo se nedá identifikovat.

Psi ve městě musejí být označeni elektronickým čipem. Ti volně pobíhající ho většinou nemají nebo se nedá identifikovat. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cheb hledá místo pro opuštěné psy, budoucnost útulku je totiž nejistá

  • 0
Kam s opuštěnými psy? Na tuto otázku právě hledají odpověď v Chebu. Útulek v Horní Hraničné je totiž v katastru obce Pomezí, a ta chce v lokalitě stavět rodinné domy. Zařízení navíc nutně potřebuje finanční injekci. V katastrofálním stavu je i příjezdová cesta.

Komunikace patří Karlovarskému kraji, který její rekonstrukci zatím nemá v plánu.

"Předpokládané náklady na úpravy útulku by byly přibližně dva miliony korun," odhaduje chebský místostarosta Tomáš Linda. Navíc dokud nedojde k opravě zmíněné silnice, útulek jde v zimě kvůli jejímu stavu jen obtížně využívat.

Odchyt volně pobíhajících psů zaměstnává chebské strážníky. Ve městě přitom musejí být všichni psi označeni elektronickým čipem.

"Často se ukáže, že ti odchycení čip nemají nebo se nedá identifikovat. Máme podezření, že nejsou z Chebu, ale z okolních obcí," říká chebský místostarosta Michal Pospíšil, který velí městské policii.

Pro přestěhování útočiště pro psy jsou dalším argumentem plány na změnu územního plánu obce Pomezí, která má útulek ve svém katastru. "Pomezí chce lokalitu využít pro bydlení venkovského typu," připomíná Tomáš Linda. Domnívá se, že po nastěhování prvních lidí by obyvatelé proti psímu útulku začali kvůli hluku protestovat.

Řešením tak zřejmě bude pouze úplné přestěhování útulku někam jinam. "Jednou z variant je, že si postavíme vlastní zařízení. Ale náklady budou asi trojnásobné v porovnání s tím, kolik by nás stály úpravy útulku v Horní Hraničné," podotýká Linda.

Uvažují o využití budoucího krajského útulku

Nejvýhodnější by tedy zřejmě byla varianta, že by se Cheb připojil k projektu krajského psího útulku, který by měl vzniknout na Sokolovsku (více o plánech na jeho zřízení čtěte zde).

"Vzdálenost, kterou musí absolvovat lidé, kteří se buď pro pejska vypraví nebo ho chtějí odevzdat, by nebyla o moc větší. Naopak, cesta z Chebu na předměstí Sokolova je rychlejší a také klidnější," vysvětluje Linda.

Chebští zastupitelé už schválili, že by se k sokolovskému záměru chtěli připojit. "Na provozu útulku bychom se mohli podílet částkou 750 tisíc korun ročně. Je to méně, než kolik nás stojí provoz zařízení v Horní Hraničné," uvedl Tomáš Linda.

Jestli se ale podaří projekt krajského psího útulku dotáhnout do konce, není zatím jisté. Proti záměru se totiž nedávno postavili karlovarští radní.