Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů v chebské

Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů v chebské nemocnici dosluhuje. Nový vyjde na 100 milionů korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kraj koupí přístroj pro ozařování, onkocentrum nemá podporu expertů

  • 0
Péče o pacienty se zhoubnými nádory stojí v Karlovarském kraji na rozcestí. Vlivní odborníci z České onkologické společnosti a na jejich radu i ministerstvo zdravotnictví nechtějí v regionu povolit vznik špičkového centra. Ostatní kraje přitom taková centra mají, někde i dvě.

Péče o lidi s rakovinou je teď v situaci, kdy v chebské nemocnici dožívá důležitý přístroj pro ozařování - lineární urychlovač. Nový vyjde na 100 milionů korun, ten musí být navíc umístěn do většího betonového krytu.

Krajská nemocnice očekává každým dnem, že dostane písemně už vyjednaný příslib, že Všeobecná zdravotní pojišťovna bude i po roce 2015 proplácet onkologickou péči.

"Pokud nemocnice bude naplňovat technické a personální požadavky, není důvod, proč bychom ve standardním smluvním vztahu nepokračovali i nadále," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Výskyt rakoviny

Karlovarský kraj je na druhém místě ve výskytu zhoubných nádorů v České republice. První místo mu patří ve výskytu nádorů žaludku, konečníku a plic. Ročně tady onemocní zhruba 2 500 obyvatel, asi 870 jich na diagnózu zhoubného tumoru umírá.

To by znamenalo, že se otevře prostor pro obměnu starého přístroje. Podařilo by se tak zachránit léčbu aspoň v dnešním rozsahu.

Krajská vláda je už smířena s tím, že moderní lineární urychlovač koupí za sto milionů korun pro svou nemocnici z vlastního rozpočtu. Přispěje zřejmě i město Cheb, které o zachování oddělení velmi stojí.

Jenže vedení krajské nemocnice dál touží i přes nepřízeň odborníků zřídit v regionu komplexní onkologické centrum.

Oproti němu má dnešní chebská onkologie méně přístrojů, je bez simulátoru a bez lůžkového oddělení. Nepostará se o všechny pacienty (ti dojíždějí jinam, často do Plzně). Léčí chemoterapií a ozařováním, ale jen 60 až 70 procent diagnóz. Nemůže používat rozšířenou biologickou léčbu.

Nové centrum by stálo miliardy

Ředitel krajské nemocnice Petr Svoboda považuje nyní za nejlepší prodloužit díky nákupu nového zářiče životnost onkologického oddělení v Chebu. Získá tím několik let, než se onkologické centrum za stovky milionů korun podaří nakreslit, vysoutěžit, sehnat peníze (zřejmě z evropských fondů), postavit.

"Budeme mít určitě pět let času na to, abychom komplexní onkologické centrum v Karlových Varech vybudovali. Jsme jediným krajem, který ho nemá a nový ministr zdravotnictví by nám měl dát souhlas," přeje si Petr Svoboda.

Považuje za neúnosné, aby pacienti jezdili za léčbou do jiného kraje osmdesát nebo devadesát kilometrů po okresní silnici. Zároveň vede svůj boj i v regionu. Odráží hlasy, které volají, aby případné onkologické centrum vzniklo v Chebu.

Vedení České onkologické společnosti nevidí rádo, kdyby se měl počet onkologických center v zemi rozrůstat.

"Nemá to smysl. Nové by stálo až tři miliardy korun. Nikdo na něj peníze nedá a nesehnalo by radioterapeuty," odmítl už před časem nápad předsedy odborné společnosti Jiří Vorlíček.

S jeho personální výtkou se dá souhlasit. Centrum by muselo mít pět kvalifikovaných onkologů a tři inženýry schopné zacházet se zářičem. Chebské oddělení má nyní dva onkology a jednoho inženýra. Sehnat a zaplatit další by bylo těžké a drahé.

Rýsuje se možnost spolupráce s ústeckým centrem

Šéf krajské nemocnice Svoboda si proto vytkl jednodušší cíl: spojit se s Komplexním onkologickým centrem v Ústí nad Labem a zřídit ve Varech jeho plnohodnotnou pobočku. Včetně lůžkového oddělení a biologické léčby. Nejdříve se chtěl Svoboda domluvil na tomtéž s Plzní, ale nepochodil.

Jednání s Masarykovou nemocnicí v Ústí nad Labem se podle ředitele rozběhla nadějně, ale zasekla se. Čeká se na jmenování nového ministra zdravotnictví.