Vřídelní kolonáda, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Karlových Varech

Vřídelní kolonáda, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Karlových Varech | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zbourat, opravit, nahradit. Odborníci předloží vize Vřídelní kolonády

  • 4
Co dělat dál s Vřídelní kolonádou, má objasnit skupina, která vznikla v Karlových Varech. Budova chátrá a odborníci se přou o další postup. Ve hře je zbourání i architektonická soutěž.

Bezmála čtyři měsíce bude skupina odborníků z Karlových Varů hledat všechna řešení, jak v budoucnu naložit s chátrající Vřídelní kolonádou. V listopadu musí návrhy předložit zastupitelům, kteří rozhodnou, co dělat dál. Přiložit mají i časové horizonty a částku, kolik by která možnost Karlovy Vary stála.

„Zastupitelé nám sice uložili vypsat architektonickou soutěž, to je ale pouze jedna z variant, jak s objektem kolonády a širším územím nakládat,“ řekl primátor Petr Kulhánek.

Téma Vřídelní kolonády přitom otevírá vždy, když má možnost setkat se s urbanisty a architekty. Jenomže jejich názory se velice různí.

„Oscilují od zachování stávající budovy a její rekonstrukci po možnost, že se má objekt zbořit a na základě architektonické soutěže vystavět nový. Ten by byl podle nich novým impulzem ve městě. Jiní zase říkají, že mezinárodní architektonickou soutěž určitě ne, protože je to žrout času a peněz s nejistým výsledkem. Chtějí lehké pojetí toho prostoru, tedy pouze promenádní pavilon,“ popsal primátor.

Vzpomněl přitom také na skupinu patriotů, která zase požaduje, aby město nahradilo stávající železobetonovou stavbu ze 70. let replikou litinové kolonády.

„Jestli se ale na něčem odborná veřejnost shoduje, tak na variantě nevytvářet litinovou repliku,“ podotkl primátor. Radní nevylučují, že až budou mít zástupci města všechny varianty pohromadě, kývnou nakonec na několik možností.

Například na tu, že současnou kolonádu město opraví a zároveň vypíše i architektonickou soutěž, neboť železobetonový kolos má jistou životnost. Stejně jako se různí názory odborníků, různí se i názory městských radních. Například primátorův náměstek Čestmír Bruštík se netají tím, že by se měla kolonáda zbourat.

Další z náměstků Michal Riško zase stojí za architektonickou soutěží. „Neměli bychom překotně rozhodovat o něčem, co by tu mělo fungovat další desetiletí. Proto bych dal přednost odborníkům,“ zdůvodnil.

Jak podotkl Jan Prudík, který pracoval na nominační dokumentaci Karlových Varů, město nejspíš bude muset přihlížet ještě k jedné věci. „Předpokládáme, že bude zapsané na seznam světového dědictví, takže pokud bude vše směřovat k soutěži, měla by se uskutečnit konzultace s UNESCO,“ připomněl.

Přestože je budoucí podoba území od Jánského mostu po začátek Vřídelní ulice nejistá, město se snaží dát do pořádku havarijní stav kolonády. Na jaře přestěhovalo Vřídlo mimo budovu, nyní se chystá na další dvě etapy.

„Půjde o přeložení krenotechnologie a ve třetí etapě začneme demontovat kupoli a upravovat strop,“ vyjmenoval Čestmír Bruštík. Radnice odhaduje náklady na zhruba 13 milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2018.