O policejních budovách v Karlových Varech se vyprávějí různé mýty.

O policejních budovách v Karlových Varech se vyprávějí různé mýty. | foto: Radek Duchoň, MF DNES

Budovy karlovarské policie skrývají masku vraha i křišťálový pramen

  • 0
O policejních budovách v Karlových Varech se vypráví spousta pověr, legend a mýtů. O tom, že tady lidé vyslýchaní gestapem či státní bezpečností museli nelidsky trpět, není pochyb.

Dokazuje to i více než deset cel těsně pod půdou, které jsou asi dvakrát čtyři metry velké, s původními sklopnými dvěma kavalci, stolem a dvěma židlemi. Masivní plechové dveře mají klasické vězeňské okénko a kukátko. Jen vězni chybí.

"Mýtem je, že je hlavní budova propojená tunelem s bunkrem, který sahá až po bazén a je vytesaný ve skále. Bunkr je soustava hodně dlouhých chodeb a místností. Tento kryt civilní obrany spravují hasiči," vypráví vedoucí územního odboru v Karlových Varech Michal Šavrňa.

Z dosluhujících domů v ulici I. P. Pavlova se policie brzy přestěhuje do karlovarské čtvrti Dvory.

Raritou je posmrtná maska vraha Kolínského

Josef Kolínský 10. března 1922 s bratrem Janem zavraždil v pražském Braníku hodináře Josefa Ledeckého, jeho ženu a dceru. Vrazi hlavy všech tří členů rodiny podle dobového tisku rozmašírovali ´na kaši´. Právě Kolínského posmrtná maska nyní visí v budově karlovarské policie v ulici I. P. Pavlova kousek za Thermalem. Na krku má mrtvý Kolínský i provaz.

Posmrtná maska vraha Josefa Kolinského, kterou zhotovil patolog A. Billich

Posmrtná maska vraha Josefa Kolinského, kterou zhotovil patolog A. Billich

V technické místnosti je i historický stativ na fotoaparát.

V technické místnosti je i historický stativ na fotoaparát.

Komplex jeskyní sahá až pod bazén Thermalu

To ale není zdaleka jediná zajímavost budovy z roku 1938 a dalších čtyř přilehlých domů. Je tady také možné narazit na historický pivovarský sklep s pramenem studené vody. Vše doplňují zazděné krátké chodby vytesané ve skále za domem a obrovský komplex jeskyní, které sahají až pod bazén v Thermalu.

Za války bylo ve Varech sídlo gestapa

Po roce 1938 přešel objekt do správy Třetí říše. "Zřídilo se zde pracoviště gestapa. Z té doby pochází fotografie průčelí, kdy z balkonu visí prapor s hákovým křížem. Existuje i fotografie, na které stojí před domem dělníci a muž v uniformě gestapa jim děkuje. Za co? Asi že ji dokončili," uvádí vedoucí územního odboru v Karlových Varech Michal Šavrňa. Po válce se sem nastěhoval i Sbor národní bezpečnosti (SNB) a vzniklá StB.

Malinké cely zůstaly v budově od dob gestapa.Malinké cely zůstaly v budově od dob gestapa.

Malinké cely zůstaly v budově od dob gestapa.

Do skály vykutali sklep na pivo

Už po válce získala policie i další čtyři domy. Všechny jsou propojené, komplex připomíná rohlík. Hlavní budova totiž kopíruje skálu za domem. Další objekt byl dříve lázeňským domem, což dokazují ozdobené sloupy na chodbách či schodiště.

"Nejznámější byl lázeňský dům U zeleného stromu. Zde byla restaurace s pivnicí a nyní je zde patrný sklep na pivo," upřesňuje mluvčí policie Pavel Valenta. Sklep je vykutaný do skály a vzadu vyvěrá křišťálově čistý pramen.