Čtvrteční burza práce německých zaměstnavatelů v prostorách karlovarského úřadu

Čtvrteční burza práce německých zaměstnavatelů v prostorách karlovarského úřadu práce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zájem o práci v Německu roste, největší šanci mají řemeslníci

  • 0
Přes patnáct tisíc Čechů pracuje v Bavorsku. Další gastarbeiteři, kteří je chtějí následovat, přišli ve čtvrtek do Karlových Varů na úřad práce. Ten spolupořádal 10. burzu práce. Velkou šanci najít uplatnění za hranicemi mají elektrikáři, svářeči, automechanici, klempíři a další řemeslníci.

Paní Vladěna Bigasová ze Svatavy na Sokolovsku jezdila za prací do Německa tři roky. A protože její současná profese obchodní zástupkyně není kvůli hospodářské krizi a stagnaci trhu k uživení, tak je ochotná vzít každé místo u našich německých kolegů. Důvodem jsou také peníze.

"Práce se nebojím. Je mi jedno, jestli půjdu do fabriky jako pomocná síla nebo někam do hotelu jako pokojská. Je totiž rozdíl brát doma měsíčně deset tisíc korun, nebo venku skoro trojnásobek - tisíc euro," řekla zájemkyně o práci v německém příhraničí.

Se zástupkyní pracovní agentury si smluvila na 3. dubna v Klingenthalu schůzku, na které se bude bavit o konkrétní profesi. Z německého zaměstnavatele Vladěna Bigasová strach nemá.

"O našich nejbližších sousedech se někdy říká, že jsou arogantní a studení čumáci. Není to pravda. Když jsem v německé firmě pracovala, tak mě její zaměstnanci zvali k sobě domů na oslavu narozenin," říká.

Mezi dvacítkou vystavovatelů hledala zaměstnance pro průmysl i pracovní agentura Pangerl Personalleasing - Westiner Zeitarbeit ze Schwansdorfu.

"V západních Čechách je spousta šikovných a dobrých lidí. Jen někdy mají kvůli médiím zkreslenou představu, že přijedou do Německa a během roku si vydělají miliony korun. Nefunguje to," podotkl pracovník agentury Dirk Bischov, který bydlí v Bečově nad Teplou.

Upozornil také, že otevření Němci přijímají mezi sebe pracovníky i z Polska a dalších okolních zemí. "Jenže třeba v Bavorsku bydlí třetí i čtvrtá generace obyvatel. Než si mezi sebe někoho pustí, tak napřed chtějí vědět, co cizinec umí. Neplatí, že když někdo přijde a machruje, je nejlepší."

Životopis v němčině je výhodou

Výhodu mají uchazeči, kteří si na pravidelnou přeshraniční burzu práce přinesou životopis v němčině. Byla mezi nimi i Jitka, vyučená prodavačka z Chebu. Celé jméno nechtěla uvést, aby její zaměstnavatel nezjistil, že má zaječí úmysly.

Jak řekla, rozhlíží se poblíž hranic po jiné práci. Učí se německy, jen si bude muset udělat řidičský průkaz.

Právě řidičský průkaz bývá podle Guntera Oertela, který je poradcem Agentury práce BayreuthHof v Selbu, jedním z předpokladů k úspěchu.

"Práci tak určitě najdou lidé nad padesát let, kteří mají praxi a zkušenosti. Zájem o místa v Německu je stále obrovský. V okrese Wunsiedel pracuje 1 300 Čechů a další rychle přibývají, protože při pětiprocentní nezaměstnanosti je dost volných pracovních míst," konstatoval poradce.

Jubilejní 10. přeshraniční burzu práce uspořádaly v rámci přeshraniční spolupráce Úřady práce Karlovy Vary a Annaberg-Bucholz.

Karlovarský ředitel úřadu práce Kamil Řezníček vzpomínal, že v začátcích burzy věděl pracovní úřad o padesáti pendlerech. "Dnes jich je 250 i díky našim akcím ve Varech, Chebu i Sokolově," uvedl.