Nové grafitti na fasádě 3D kina Alfa v Sokolově

Nové grafitti na fasádě 3D kina Alfa v Sokolově | foto: Martin Stolař, MAFRA

Byla to výzva, říká autorka obřích grafitti na fasádě kina v Sokolově

  • 9
Radní v Sokolově si ji najali, aby na nově zateplenou fasádu kina Alfa namalovala dvě obří grafitti. Dílo teď u kolemjdoucích budí rozporuplné reakce. "Člověka přivádí k zamyšlení jen to, co ho provokuje. Byla to parádní výzva," říká grafička Helena Čubová z Nejdku.

Výtvor připadá mnohým příliš depresivní. "Jsem opravdu otrávená, že musím koukat každý den z okna na něco tak otřesně nepovedeného," napsala starostovi žena bydlící v sousedství kina. A ptala se, jestli je obraz myšlen jako seriozní výzdoba, nebo recese.

Nové grafitti na fasádě 3D kina Alfa v Sokolově

Vedení města za výtvarnicí stojí. "Moc se mi líbí, co jsme si nechali namalovat. Jsme mladé a kulturní město," nechal se slyšet místostarosta Sokolova Pavel Čáslava.

Čubová chválí radní za odvahu. Měla volnou ruku, aby stvořila jakési kulturní pojítko mezi filmem, hudbou, výtvarným uměním, kavárenským a klubovým životem. K tomu si půjčila název písně od kapely Doors "To je konec, můj milý příteli".

Umělkyně vyzdobí i učebny základní školy

"Kultura je tanec života a smrti. Takže jsem zpracovala temné téma zvesela. Mám ráda myšlenku memento mori - pamatuj na smrt. Vše je konečné, jen lidé to nevnímají," říká umělkyně.

Nejdříve devětadvacetiletá grafička věřila, že obraz bez potíží zvládne. "Když jsem ale vylezla na lešení, málem jsem se kvůli tomu obrovskému prostoru rozplakala," popisuje.

Práce ji vyčerpala i fyzicky. Přenášela kbelíky s barvou, přelézala z jedné strany na druhou. Navíc grafitti neviděla jako celek, dokud dělníci nerozebrali lešení. Větší dílo jí zabralo pět dní, menší na boční stěně budovy dva dny.

Má ráda i hudbu, divadlo, literaturu a film. I proto do fresky zakomponovala třeba oblíbenou grotesku. "Jsou tam radostné i smutné okamžiky, anděl i ďábel. Jde o nadsázku, žádný konkretismus. Divák ať si vybere, co chce. Nejsem tu proto, abych vysvětlovala, obrazy mají působit," říká Čubová jasně.

S výtvorem je docela spokojena. Jestli někoho pobuřuje kosočtverec místo šaškova oka, tak prý jedině Čechy. "V jiných zemích, Anglii nebo Německu, ten symbol neznají," směje se grafička. V Sokolově získala další zakázku - tvořit začne na stěně v učebně zeměpisu a přírodopisu na jedné základní škole.

Umělecky pomalované ulice měst nebo železniční vagony se jí líbí. Bezduché ničení majetku a památek odsuzuje. "To jsem nikdy nezkoušela, je to zbytečný vandalismus."