Starosta Chebu Petr Navrátil

Starosta Chebu Petr Navrátil | foto: Martin Stolař, MAFRA

Bývalý ředitel dotačního úřadu se rozhodl mluvit. Ukázal na starostu?

  • 4
Někteří bývalí regionální politici a vlivní podnikatelé teď patrně nebudou mít klidné spaní. Bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, jenž čelí obžalobě z machinací s evropskými dotacemi a jenž dosud svou vinu popíral, se rozhodl mluvit. Může s tím souviset i pondělní policejní prohlídka u chebského starosty Petra Navrátila.

Kušnierz podle České televize údajně nabídl kriminalistům své přiznání i svědectví o účasti politiků a podnikatelů na dotačních podvodech.

Jednou z prvních obětí Kušnierzova rozhodnutí se tak mohl stát současný místopředseda Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad a zároveň starosta Chebu Petr Navrátil, u něhož v pondělí zasahovali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

„Jsem vázaný mlčenlivostí. Samozřejmě vím, proč u mě policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu byli, ale nesmím to říct. Takže spekulaci o tom, že u mě policisté zasahovali na popud Petra Kušnierze, nemohu potvrdit ani vyvrátit,“ reagoval Navrátil na informace, které zveřejnila Česká televize.

„Každý obviněný má ale právo konat tak, aby co nejvíce vylepšil svou situaci v soudním řízení. Pokud chce vylepšit svůj obraz, je to jeho věc. Nemohu ovlivnit, jestli bude říkat něco o mně. Stejně tak to, jestli bude mluvit pravdu, nebo ne. Ale tím nijak nespojuji fakt, že Petr Kušnierz začal spolupracovat s policií, a prohlídku u mě,“ doplnil.

Policie hledala u starosty dokumenty k ROP

Od pondělka, kdy v Navrátilově kanceláři i u něj doma hledali policisté dokumenty týkající se ROP Severozápad, se podle něj situace nijak neposunula. „Jen doufám, že se mi ty dokumenty vrátí zpět. Jsou tam věci, které mají svou důležitost. A určitě mě čeká ještě nějaké povídání s policisty,“ naznačil chebský starosta, že kauza pro něj ještě zdaleka nekončí.

Jak už MF DNES informovala, razie ÚOOZ u Petra Navrátila se týkala projektů financovaných z ROP Severozápad před třemi a více lety. Tedy v době, kdy byl Petr Kušnierz ředitelem dotačního úřadu a Navrátil zasedal v hodnotící komisi. Předsedou regionální rady byl tehdy ústecký hejtman Jiří Šulc. Ten ve čtvrtek nebral mobil, na dotazy zaslané v SMS neodpověděl.

Petr Kušnierz přitom dnes stojí před ústeckým soudem. Společně s dalšími dvěma bývalými řediteli úřadu, jeho pracovníky a někdejším náměstkem hejtmanky Pavlem Koudou je obžalovaný z toho, že ovlivňoval, kdo evropské miliony dostane a kdo ne.

Soud s Kušnierzem se chýlí ke konci

Soudní líčení se chýlí ke konci. V listopadu už měl být proveden jen jeden listinný důkaz a hned poté měly zaznít závěrečné řeči. Jenže líčení se odložilo nejprve kvůli tomu, že Kušnierz vyměnil advokátku, a po něm další obžalovaný, exředitel úřadu Petr Vráblík, onemocněl. Státní zástupce Vladimír Jan však nyní navrhuje další důkazy. Na dotaz, zda ty nové souvisejí právě s čerstvým rozhodnutím Kušnierze mluvit, odpověděl vyhýbavě. „Zda budou souviset, posoudí až soud,“ řekl.

Změna v postoji Petra Kušnierze může souviset s jeho snahou získat statut spolupracujícího obviněného. Ten obvykle získává výhody včetně nižšího trestu. Jenomže tento statut píše státní zástupce už do obžaloby. Když ji Vladimír Jan v prosinci 2013 podával, Kušnierz byl „obyčejným“ obžalovaným. A tím je dosud. O změně statutu nechtěl spekulovat Jan, ani vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Petr Kušnierz měl ve čtvrtek vypnutý mobil. Jeho advokátka Helena Tukinská sice telefon zvedla, ale mluvit stejně nechtěla. „My s nikým hovořit nebudeme,“ řekla.

V souvislosti s pondělní razií u Petra Navrátila zatím nepadlo žádné obvinění, ani nebyl nikdo zatčen. „Nevylučuji ale, že obvinění může přijít, neboť dnes ho dostává kdejaký politik,“ s nadhledem komentoval zátah ÚOOZ sám Navrátil.

,