Exstarosta Nové Role na Karlovarsku Václav Heřman s přítelkyní Pham Chi Huong.

Exstarosta Nové Role na Karlovarsku Václav Heřman s přítelkyní Pham Chi Huong. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Exstarosta si ženu z Hanoje přiveze do Čech, se ženěním se ale „šprajcl“

  • 1
Bývalý starosta Nové Role Václav Heřman přišel při karambolech na skútru ve Vietnamu o nehty na obou palcích u nohou a má i další zranění. Přesto je v novém hanojském domově po boku mladé vietnamské přítelkyně šťastný. Trvale by chtěli žít v České republice, to má ale háček.

Václav Heřman o sobě říká, že je jediným členem ODS, který se přestěhoval z České republiky do Hanoje. V těchto dnech nestačí v ulicích Karlových Varů odpovídat na pozdravy známých a přátel.

Do lázeňského města si po rok a půl trvajícím pobytu ve Vietnamu odskočil - štíhlejší o 15 kilogramů - na filmový festival. A zůstane ještě dva měsíce, aby si odpočinul před svojí účastí na výstavbě nemocnice česko-vietnamského přátelství.

"Denně musím ve čtyřmilionové Hanoji najezdit na italské stopětadvacítce alespoň třicet kilometrů. Je to adrenalin, i když se občas válím po zemi, když mne srazí jedna z milionu motorek. Mám několik zranění jako Abraham či Rossi. Stačí totiž, aby o vás někdo zavadil stupačkou, a hned je člověk bez nehtů na palcích u nohou," usmíval se bývalý komunální politik.

Láska na první pohled začala oslovením

Impulsem k přestěhování z podkrušnohorské Nové Role do Asie byla návštěva Hanoje. Jak říká, dotěrně tam oslovil místní učitelku angličtiny Pham Chi Huong a pozval ji do kavárny. Byla to láska na první pohled. Nyní žije v přítelčině domku typického asijského typu s úzkými čelními stěnami a hlubokým prostorem do dvora.

Do Čech se chce i s partnerkou přestěhovat do tří let. Rozdílů v obou zemích je řada. Na českých tržištích třeba nenajde typickou vietnamskou stravu - uzeného psa. "U nás se pěstují jateční krávy a prasata, ve Vietnamu zase psi. Ochutnal jsem psí maso, a je dobré."

Žije tady málo lidí, překvapilo Pham Chi Huong

A co Pham Chi Huong nejvíce v České republice překvapilo? "Žije u vás velmi málo lidí. Chodíme večer po Karlových Varech po jednadvacáté hodině na procházky, a nikoho nevidíme. Každý si zaleze domů. To v Hanoji není. Jakmile se koncem dne ochladí, všichni vylezou do parků a například cvičí. Ještě že Vary žily při mezinárodním filmovém festivalu až do noci. Zaujaly mne davy mladých batůžkářů," řekla Asiatka.

O českých mužích si myslí jen to nejlepší. "Je to jasné, protože poznala mne," smál se Václav Heřman s tím, že jeho přítelkyně by chtěla v České republice trvale bydlet. Není to ale podle něj tak jednoduché, protože úřady tlačí, aby se s partnerkou oženil. A to jen kvůli získání víza nechce, protože se "zašprajcoval". Zvážněl ale, když před ním někdo s pejorativním nádechem hovoří o cizincích z Vietnamu jako o rákosnících.

"V České republice jsou někteří Vietnamci donuceni chovat se špatně. Stává se totiž, že nevydělávají tolik, kolik si představovali. Půjčí si peníze a pak se při jejich splácení dostávají do finančních problémů," uvedl Václav Heřman. Dodal, že je špatné odsuzovat obyčejné dělníky, kteří se nechají kvůli slíbené odměně zazdít do pěstírny marihuany, zatím co na bossy jsou zákony krátké.

I když je bývalý komunální politik vzdálený od domova devět tisíc kilometrů, je mu nepříjemné, co se u nás v politice děje. S bývalou šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou, která působila v karlovarské ODS, si tyká. Nedovede si představit, že by někoho nechala sledovat. "Jana nikdy taková nebyla."