Alois Tomášek počítá s tím, že v první fázi obnovení výroby dá práci šestatřiceti lidem.

Alois Tomášek počítá s tím, že v první fázi obnovení výroby dá práci šestatřiceti lidem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Čekám na ruské partnery, říká zájemce o slavnou porcelánku Haas a Czjzek

  • 1
Karlovarský podnikatel Alois Tomášek, který chce koupit zkrachovalou hornoslavkovskou porcelánku Haas a Czjzek a po roce a půl v ní obnovit provoz, čeká na záruky odbytu. Zatím má jen příslib obchodníků z Ruska, že budou výrobky odebírat.

Podnikatel za nejstarší porcelánovou manufakturu v Čechách nabídl insolvenčnímu správci 14 milionů korun. Věřitelský výbor souhlasí.

80 milionů v pohledávkách

Ziskem z prodeje se podaří umořit jen malé procento dluhů zkrachovalé firmy. Do insolvenčního řízení se přihlásilo 65 nezajištěných věřitelů (včetně bank, zdravotních pojišťoven, správy sociálního zabezpečení) s celkovou pohledávkou asi za 80 milionů korun.

I tak jsou ale věřitelé za Tomáška rádi. Je tu ještě i druhý potenciální kupec v pořadí - společnost Expozita krásenského podnikatele Vladimíra Lokaje s nabídkou 12 milionů korun. Lokaj ale výrobu porcelánu obnovovat nehodlá.

Tomášek tvrdí, že peníze na pořízení zavřené továrny má. Pokud ale nebude mít zajištěný odbyt talířů, hrnků a mís se slavnou značkou, do rizika nepůjde. Trojice obchodníků z Moskvy mu sice spolupráci při návštěvě Horního Slavkova slíbila, to ale českému podnikateli logicky nestačí.

"Potřebuju mít jistotu. A tou pro mě bude, když Rusové složí v bance na depozitní účet deset milionů korun jako zálohu, ze které bychom při obchodování čerpali a kterou by oni průběžně doplňovali," sdělil svou představu Alois Tomášek.

Očekává, že moskevští obchodníci přiletí znovu někdy v tomto týdnu. A že dohodu dotáhnou do konce a pak stvrdí převodem deseti milionů korun na depozitní účet.

"Nechci celou věc zbytečně zdržovat, ale potřebuju, aby se porcelánka, pokud ji koupím a obnovím výrobu, stala stabilním podnikem. Už kvůli tomu, že chci přistupovat seriózně k šestatřiceti zaměstnancům, se kterými pro začátek počítám," vysvětlil Tomášek.

To je asi třetina někdejšího počtu zaměstnanců. Šanci, že se všechno podaří podle představ, odhaduje Tomášek na devadesát procent.

Má k dispozici nejen čtrnáct milionů korun na odkoupení porcelánky, ale i dalších šest milionů na její rozjezd. Mimo jiné by musel opravit škody, které napáchaly mrazy.

"Těžké to nebude, porcelánka je v podstatě funkční," míní Tomášek. Počítá s tím, že on a jeho kolega Václav Vlasatý získají každý poloviční podíl ve firmě.

Když má Tomášek říct, kdo za ním finančně stojí, tváří se poněkud tajemně a je zdrženlivější. "Mám partnera, který mi peníze poskytl. A také mám u dlužníků svých asi 70 milionů korun. Z toho to celé vyplývá."

Insolvenční správce porcelánky Pavel Tatíček čeká, zda Tomášek složí kupní cenu - tedy slíbených 14 milionů. Jestli ano, bude tím obchod uzavřen. "Nerad bych porcelánku prodával po částech," řekl správce k poslednímu a nejhoršímu možnému scénáři.