Červenou naftu lze v Německu koupit volně na některých čerpacích stanicích. (Ilustrační snímek)

Červenou naftu lze v Německu koupit volně na některých čerpacích stanicích. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

V nádrži je červená nafta, poznají celníci. Usnadní jim to nové vybavení

  • 18
Celníci v Karlovarském kraji mají nového pomocníka. Je jím přenosná testovací sada, která umí odhalit v nádržích řidičů nezdaněnou naftu. Ta pochází většinou z Německa, kde ji lidé používají k topení.

Heizöl má kvůli odlišení od běžné nafty červenou barvu a jde o lehký topný olej, který se dá u českých překupníků pořídit podle informací MF DNES od čtyřiadvaceti do šestadvaceti korun za litr. Tedy v průměru o 11 korun za litr levněji, než nafta u českých čerpacích stanic.

Zadržená nafta

Celníci v Karlovarském kraji loni zadrželi celkem  3 530 litrů nezdaněné červené nafty za téměř 79 tisíc korun. Únik na spotřební dani činil necelých 38 tisíc korun. Jen za první tři měsíce letošního roku už zadrželi přes 2 400 litrů za skoro 55 tisíc, únik vyčíslili na 26,5 tisíce korun.

"V souvislosti s neustálým zdražováním pohonných hmot dochází stále častěji k zneužívání červené nafty, tedy lehkého topného oleje, právě pro pohon motorů vozidel. Lze na ni bez větších problémů jezdit, hlavně v případě starších typů automobilů nebo stavebních a zemědělských strojů," uvedla Lenka Havelková, tisková mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj.

Odhalit, zda ji řidič použil, nyní zabere celníkům při kontrolách jen pár minut. Odeberou vzorek a otestují jej činidlem, které zjistí obsah použitého červeného barviva. Pokud lehký topný olej najdou, řidič se pokutě nevyhne.

"Každý, kdo se rozhodne dovézt do České republiky červenou naftu, je povinen její dovoz předem nahlásit celnímu úřadu a odvést státu spotřební daň," upozornila Lenka Havelková.

Pokud to neudělá, hrozí mu zaplacení spotřební daně a červená nafta, kterou veze, propadne státu. "Výše úniku na daních může pochopitelně přesáhnout i hranici trestného činu," doplnila mluvčí.

Červenou naftu lze v Německu koupit volně na některých čerpacích stanicích. Protože je určena k výrobě tepla, není zatížena spotřební daní, čímž je zhruba o polovinu levnější než normální palivo.

Do nádrží dieslových motorů se ale ani tam používat nesmí, což stát bedlivě kontroluje.

Při nákupu ojetého auta by to měli udělat i čeští kupci. Podle majitele mariánskolázeňského autoservisu Františka Štěpánka si mohou zákazníci vyhlédnuté auto "proklepnout" díky prohlídce přívodu k naftovému filtru. "Stačí vyndat jeden šroubek a podívat se," poradil.