Za důležitý posun při záchraně Kyselky označil Vladimír Lažanský jednání s ministerstvem kultury. Podařilo se docílit toho, že Kyselka je v Karlovarském kraji prioritou číslo jedna.

Za důležitý posun při záchraně Kyselky označil Vladimír Lažanský jednání s ministerstvem kultury. Podařilo se docílit toho, že Kyselka je v Karlovarském kraji prioritou číslo jedna. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Přispějte na záchranu Kyselky, chce vyzvat asociace v celonárodní sbírce

  • 9
O celonárodní sbírce na záchranu památkově chráněných budov v Kyselce uvažuje památková asociace, která usiluje o obnovu tamních lázní. Vybrané peníze by do chátrajícího areálu následně investovala nedávno založená obecně prospěšná společnost lázně Kyselka.

Obecně prospěšná společnost lázně Kyselka teprve čeká na zapsání u Obchodního soudu v Plzni. Přesto už od svého založení v polovině října projednala spoustu věcí. Jednou z nich je právě možnost celonárodní sbírky.

"Přestože ještě právně neexistujeme, tak památková asociace je připravená uspořádat velkou sbírku. Podmínkou je převod budov a pozemků v Kyselce na naši společnost," řekl člen správní rady obecně prospěšné společnosti a současně majitel zámku v Chyších na Karlovarsku Vladimír Lažanský.

Právě na zámku v Chyších se minulou neděli sešli členové zmíněné společnosti se zástupci pražské Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.

Za další důležitý posun při záchraně Kyselky označil Vladimír Lažanský jednání s ministerstvem kultury. Podařilo se docílit toho, že Kyselka je v Karlovarském kraji prioritou číslo jedna.

Obecně prospěšná společnost bude pro začátek hospodařit s částkou 20 milionů korun od Karlovarských minerálních vod. Této firmě v Kyselce patří část nemovitostí. Peníze mimo jiné poslouží k zabezpečení některých objektů.

Viceprezident asociace Martin J. Kadrman potvrdil, že asociace při jednání v Chyších nabídla Vladimíru Lažanskému pomoc nebo dokonce zorganizování celonárodní veřejné sbírky.

Je však zatím skeptický ohledně splnění podmínky, že do obecně prospěšné společnosti budou vloženy všechny pozemky, které v říjnu 2010 koupily Karlovarské minerální vody.

"Před dvěma týdny jsem byl v rozhlase se zástupcem minerálních vod. Ten prohlásil, že pozemky zpřístupní komukoliv, ale nové společnosti je předávat nebudou," sdělil Kadrman.

Za zásadní považuje asociace zastřešení objektů. Při nedělním jednání vznikla dohoda, že po zápisu společnosti u soudu se okamžitě stavebně zabezpečí nejen Mattoniho vila, ale všechny objekty v Kyselce.

Asociaci především záleží na řadě zchátralých domů podél lázeňské promenády. Jedná se například o Švýcarský a Jindřichův dvůr.

Přispěli byste na záchranu památkově chráněných budov v Kyselce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 28. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 222
NE
NE 191