Farmářské trhy se konají v centru Karlových Varů. Řada prodejců je letos zaskočena výší pronájmu.

Farmářské trhy se konají v centru Karlových Varů. Řada prodejců je letos zaskočena výší pronájmu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Farmáři jsou naštvaní. Prodej na trzích se jim výrazně prodražil

  • 4
Jednoznačný a ostrý vzkaz „Jste nenažraní!“ poslali představitelům městské společnosti KV City Centrum někteří prodejci, kteří nabízeli své zboží na posledních farmářských trzích v Karlových Varech.

Nelíbí se jim, o kolik víc musí zaplatit za pronájem. Cenovou politikou společnosti KV City Centrum vůči prodejcům se budou na popud zastupitelky Věry Bartůňkové zabývat karlovarští radní. 

„Skoro tisíc korun za prodejní místo, to je skutečně hodně,“ řekla Dana Černická, která na farmářské trhy jezdí s prachometským medem už od jejich počátku. Nově musí platit, stejně jako ostatní, 500 korun za prodejní místo plus 180 korun za pronájem stánku a stejnou částku za lavičky a stolky.

V loňském roce se pronájem jednotlivých míst pohyboval v řádech stokorun.

Proti ujednocení vzhledu prodejních míst ovšem nic nemá. „Nebylo by hezké, kdyby každý stánek byl jiný. Ale s tou cenou by měli organizátoři něco udělat. Jinak trhy ztratí svou pověst,“ komentovala Černická. 

Příští měsíc to bude pět let, co se v Karlových Varech farmářské trhy pořádají. 

„Pokud se přístup města nezmění, přijede místo pětadvaceti prodejců jenom pět,“ řekla na jednání zastupitelstva jeho členka Věra Bartůňková. Právě na ni se obrátilo několik prodejců se stížností na cenu za pronájem místa a zařízení prodeje.

„Nikdo nás hlavně ani neinformoval o tom, že se cena mění,“ posteskla si Dana Černická. Každé město by podle jejího názoru mělo být rádo, že k nim farmáři jezdí prodávat. „Ti, kteří rozhodují o tom, za kolik budou prodávat, by měli přijít k zemědělcům či včelařům na brigádu, aby věděli, jak je jejich práce náročná. A ne jen rozhodovat od stolu a za vším vidět jenom byznys,“ navrhla.

„Chápu snahu města o sjednocení vzhledu trhů,“ konstatoval Adam Weber, který pořádá obdobné trhy v osmi městech Ústeckého kraje. „A chápu také, že práci lidí, kteří stánky staví, je zapotřebí zaplatit,“ pokračoval. 

Jenomže na severu Čech může prodejce prodávat i z vlastních stánků. Cena za jedno místo tak začíná na 200 korunách. „Když ale přijede třeba uzenář s velkým autem a s potřebou připojení na zdroj elektřiny, zaplatí i tisíc korun,“ podotkl Weber. 

„A ve Varech se paradoxně za odběr elektřiny nepřiplácí,“ reagovala Bartůňková.

„Zastupitelé se budou stanovením ceníku stánků pro farmáře znovu zabývat,“ potvrdil Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Je možné, že nakonec KV City Centrum po kritice stánkařů zlevní. „Je to námět k diskusi, kterým se budeme zabývat,“ potvrdil Jakub Žikeš, jednatel společnosti.