V Kostelní Bříze  na Sokolovsku filmaři natáčeli tři snímky.

V Kostelní Bříze na Sokolovsku filmaři natáčeli tři snímky. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Za oceněný film z Kostelní Břízy padla pokuta kvůli sexu před desátou

  • 4
Už tři snímky natočili filmaři v Kostelní Bříze, malé vesničce ve Slavkovském lese. Dva vznikly v sedmdesátých letech minulého století a dnešním divákům již téměř nic neříkají, i když v nich hrála československá herecká špička a občas se dostanou na televizní obrazovky. Třetí přinesl televizi problém.

Poslední, třetí film, vznikl v roce 2007 pod režijním vedením Jiřího Svobody. V hlavních rolích se představili Milan Kňažko a Markéta Hrubešová. Drama Boží duha, které ukazuje drsný život v poválečném pohraničí, si vysloužilo několik filmových ocenění a také padesátitisícovou pokutu od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

Film je inspirován stejnojmenným románem Jaroslava Durycha a vypráví příběh stárnoucího muže, který míří do poválečného pohraničí, aby našel člověka, který za války udal jeho rodinu. Setkává se s mladou Němkou, kterou Revoluční gardy o všechno připravily.

A právě kvůli líčení vzpomínek mladé Němky na noc, kdy byla s dalšími ženami z vesnice znásilněna, se film dostal do hledáčku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Scénu s hromadným znásilněním, nebo záběry na umírající ženu, která vykrvácí v okně, označila jako pořad ohrožující mravní východu dětí a mladistvých. Film se totiž vysílal ve 20 hodin.

Rada proto udělila České televizi za vysílání pokutu 50 tisíc korun. Jejímu udělení se televize sice bránila u soudu, ten ale rozhodnutí rady potvrdil. Podle režiséra Jiřího Svobody se ale jednalo o umělecký záměr, který neměl sexuální zaměření a rozhodnutí rady považuje za cenzuru uměleckého díla.

Kvality filmu potvrzují ceny, které získal na mezinárodní scéně. V roce 2009 jej ocenila porota soutěže Prix Circom Regional 2009 prvním místem v kategorii dramatická tvorba. Další úspěch pak film slavil na Mezinárodním TV festivalu Bar Montenegro, kde získal v kategorii televizních filmů druhou cenu - Stříbrnou olivu.

Také v případě dvou dalších filmů, které vznikly v Kostelní Bříze, se jedná o dramata. Za oběma stojí režisér Vladimír Čech a obě vznikla v roce 1974. Slavkovský les a místní krajina ho očarovala.

Ve filmu Příliš zelené jaro se v záporné roli novináře diverzanta představil veřejnosti Martin Růžek, později zde vzniklo i psychologické krimi drama Sedmého dne večer.

Hlavní role svěřil režisér Eduardu Cupákovi a Haně Packertové. Kromě nich si ve filmu zahráli například Jan Přeučil, Luděk Munzar, Jiří Krampol nebo Karel Höger. Ten dokonce získal čestné občanství obce Kostelní Bříza u příležitosti svých pětašedesátých narozenin.