Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ceny v kraji letos většinou mírně porostou, peněžence příliš neublíží

  • 0
Co přinese rok 2016 pro peněženky obyvatel Karlovarského kraje? Někde zdražování, jinde půjdou ceny naopak dolů. Například obyvatele Sokolova čeká obojí.

Poprvé po mnoha letech na Sokolovsku klesne cena vody. Sice pouze o symbolických 20 haléřů za kubík, ale i to je podle místostarosty Sokolova Karla Jakobce úspěch. „Loni jsme poprvé vodu nezdražovali. Pro příští rok poprvé v historii zlevňujeme,“ vzkázal odběratelům Jakobec.

Pro rok 2016 tak platí cena 95,74 koruny za kubík. I přes zlevnění ovšem zůstává Sokolovsko nejdražším regionem kraje.

Na Karlovarsku sice obě složky platby, tedy vodné a stočné, podraží o 57 haléřů, přesto však kubík odebrané a odkanalizované vody vyjde na 65,07 koruny včetně DPH. Mírně se zvýší i suma, kterou si bude správce vodovodního řadu účtovat za pevnou část stočného, tedy za instalovaný vodoměr. Za nejběžnější o kapacitě 1,5 kubíku tak odběratel zaplatí za rok 1980 korun i s daní.

Na Chebsku, kde vodovody spravuje společnost Chevak, pak lidé oproti loňsku zaplatí za vodu o dvě procenta více, tedy 85,10 koruny včetně DPH, což je ovšem méně, než byl původní odhad.

Teplo podraží

Naopak za teplo si Sokolovští připlatí. Sice méně, než byl původní požadavek společnosti ČEZ Teplárenská, ale přeci. „Dodavatel původně chtěl o čtyři procenta více,“ uvedl sokolovský starosta Jan Picka.

Od teplárenské společnosti pak přišel návrh na zdražení o dvě procenta, ale i to se zdálo starostům měst a obcí Sokolovska moc. „Nakonec jsme se rozešli s navýšením ceny o 0,8 procenta,“ přiblížil výsledky vyjednávání sokolovský starosta.

Cena tak poskočila na 507 korun za GJ tepla bez DPH. To je stále méně než na Chebsku, kde pro příští rok cenu za teplo neměnili. Stejně jako vloni tak Chebané podle místostarosty Pavla Hojdy zaplatí za GJ bez DPH 545 korun.

MHD beze změn

Cenová revoluce se nedá čekat u jízdného v autobusech městské hromadné dopravy ve velkých městech kraje. Podle Petra Kulhánka, primátora Karlových Varů, zůstane v krajském městě základní jízdné 18 korun, za přestupní lístek zaplatí cestující 25 korun.

V Sokolově přijde základní jízdné na 14, respektive 11 korun v okamžiku, kdy cestující použije čipovou kartu. V Chebu pak bude lístek stát 12 korun, s čipovou kartou deset. Vzroste zde ovšem cena za roční jízdné pro seniory. Ti dosud platili 175 korun, letos budou cestovat za 245.

Nový dopravní podnik

Kde se naopak k revoluci schyluje, je Ostrov. Vedení tamní radnice má totiž v plánu zřídit ve spolupráci s přepravcem, který dosud provozuje ve městě hromadnou dopravu, vlastní dopravní podnik. Autobusy v „městských“ barvách by podle starosty Pavla Čekana mohly vyjet už v červenci.

K tomuto kroku vede radnici stále se zvyšující zájem o hromadnou přepravu ve městě, který je spojený s rozvojem místní průmyslové zóny. Už na sklonku roku jezdilo městskými autobusy o tisícovku lidí měsíčně více. A to ještě není dokončená největší investice v průmyslové zóně, výstavba výrobního závodu společnosti Witte Nejdek.

Zřízení vlastního dopravního podniku by se mělo odrazit i v ceně jízdného. Ta by podle Čekanových slov měla být jednotná - deset korun. Za tuto částku by se do Ostrova mohli dostat i lidé z Hroznětína, který projevil zájem zapojit se do systému. Hroznětínští zatím za cestu do Ostrova platí 16 korun.