Černá fasáda Schirndingerova domu v Chebu má podle památkářů historické...

Černá fasáda Schirndingerova domu v Chebu má podle památkářů historické opodstatnění. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Černá fasáda Schirndingerova domu v Chebu budí mezi místními vášně

  • 30
Barevné řešení objektu na náměstí Krále Jiřího je podle památkářů věrnou kopií toho, jak dům v minulosti vypadal. Tmavá omítka na něm byla už ve 13. století. Mezi lidmi však vzbuzuje otázky i kritiku.

Chebské náměstí Krále Jiřího se světoznámým Špalíčkem získalo v Schirndingerově domě další dominantu. Fasáda na první pohled upoutá neobvyklou barevností, kdy velmi tmavou, takřka černou barvu doplňuje ostění oken natřené v červeném odstínu. Projít bez povšimnutí tudy prostě nejde.

„Jako pěst na oko,“ hodnotí nový vzhled historického domu Marie Pešková. „Proč musí být zrovna černý a navíc flekatý? Vždyť se nám budou turisté smát. Tomu nerozumím.“ A není sama.

Podobný názor má třeba dosavadní starosta Pavel Vanoušek. Ten ovšem volí poněkud kulantnější slova.

Na archivním snímku je vidět starší, světlá fasáda domu.

„Je to, abych tak řekl, překvapující. Snažíme se to rozhodnutí památkářů respektovat. Snad si zvykneme,“ doufá.

Rozpaky neskrývá ani místostarosta Vladimír Hartmann. „Ten dům vypadá jako po požáru. Ale některým lidem se to líbí,“ vtipkuje.

Podle památkářů je současná podoba domu věrnou kopií toho, jak dům v minulosti vypadal. „Průzkumem bylo zjištěno, že na původní stavbě z 13. století byla omítka v ploše hrubá s tmavým, téměř černým nátěrem. Plastické prvky byly světlejší a hladké,“ uvedl Jakub Chaloupka z Národního památkového ústavu v Lokti.

Černá má historii

Památkáři také objevili důkazy o tom, že v 15. století prošel objekt razantní přestavbou. Nové části domu nechal tehdejší majitel postavit z lomového kamene a z cihlových bloků. Právě z tohoto období pochází i dodnes dochovaná kamenná ostění oken a honosný vstupní portál.

U portálu bylo zazděné okno „Napravo od kamenného portálu bylo objeveno okno zazděné při přestavbě domu v letech 1622 až 1623. A pozdně gotická fasáda měla obdobný charakter, jaký jsme zjistili na zbytcích původní stavby. Fasáda byla až do poloviny minulého století tmavá a ostění oken natřené. Poté byly nepochopitelně odstraněny staré omítkové vrstvy i nátěry z kamenných prvků. Hladká omítka dostala zelenkavou barvu,“ vysvětluje Chaloupka.

Památkáři se rozhodli obnovit původní, pozdně gotický vzhled domu a odhalit část nalezeného okna v přízemí, které doplní malba. „Jedná se o jednu z mála dochovaných pozdně gotických fasád. Tento hodnotný prvek jsme se rozhodli zachovat,“ dodal.