Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarští obchodníci prodávají nebezpečné zboží, zjistili inspektoři

  • 0
Inspektoři objevili v karlovarských prodejnách nebezpečné světelné řetězy a hračky. Nařídili jejich okamžité stažení z prodeje. Řetěz se stovkou mini LED žárovek ZAGOO a plastová hračka Shrilling Chicken (vřeštící kuřátko) jsou dokonce uvedené v mezinárodním výstražném systému RAPEX, který eviduje nebezpečné výrobky.

Dalšími závadnými hračkami byla Kytička v květináči a deštník s píšťalkou.

„Hračky v minulosti testovali ve zkušebních laboratořích Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně. Tamní specialisté konstatovali, že jde o nebezpečný výrobek,“ upřesnil ředitel inspektorátu České obchodní inspekce pro Karlovarský a Plzeňský kraj Jan Řezáč.

Výrobky, které mohou ublížit

  • Elektrický vánoční světelný řetěz Phenix Led Light
    Vzhledem ke konstrukčním vadám ČOI nařídila okamžité stažení nebezpečného řetězu z distribuce a jeho převzetí od spotřebitelů.
  • Elektrický světelný řetěz s krytem zobrazujícím Santa Clause
    Nebezpečí spočívá v možném uvolnění přívodních vodičů z desky řídící jednotky a v následném obnažení živých částí. Kontakt uživatele s těmito živými částmi znamená úraz elektrickým proudem. Výrobce, dovozce: neznámý.
  • Vánoční osvětlení 50L Led Light
    Úraz elektrickým proudem hrozí uživateli při neopatrné manipulaci s výrobkem, a to po vytržení přívodní šňůry z ovladače nebo po přetržení nedostatečně dimenzovaných vodičů. Kryt pouzdra s elektronikou není dostatečně připevněn.

Zdroj: www.coi.cz

Zvláště při nákupu hraček musí být rodiče obezřetní. Česká obchodní inspekce na svých stránkách v sekci Pro spotřebitele upozorňuje na výrobky, které mohou být pro nejmenší nebezpečné ať už tím, že obsahují zdraví škodlivé látky, nebo jsou vyrobené z malých dílků, které mohou caparti vdechnout.

Osud podobných výrobků je jasný. Inspektoři na místě zakazují jejich prodej. V tomto případě se to týkalo sedmapadesáti výrobků. Ne každý prodejce ovšem toto opatření akceptuje. To podle Jana Řezáče ostatně dokumentuje fakt, že jeden z nich nabízel nebezpečné výrobky opakovaně.

Pracovníci ČOI byli na kontrolách v Karlových Varech 3. a 11. prosince. Za cíl si vybrali větší obchodní centra tržnicového typu. Mezi nimi například někdejší halu karlovarských hokejistů či obchod v tuhnickém Meteoru.

Škála prohřešků obchodníků byla velice pestrá. Nechyběl například ani předražený nákup. „Prodejce si u standardního nákupu, který stál kolem čtyř set korun, účtoval o 14 korun více za polévku a česnek,“ upřesnil šéf inspektorátu České obchodní inspekce.

Falešní Mimoni i medvídek Mr. Beana

Inspektoři se při karlovarských kontrolách přesvědčili o tom, že falzifikáty vyhlášených značek jsou stále v kurzu.

Více než 250 výrobků neslo známku, kterou prodejci porušovali práva duševního vlastnictví. I tady byla nabídka pestrá.

„Například boty a peněženka značky Burberry, populární Mimoni či panenky Frozen a medvídek Mr. Beana,“ vypočetl Jan Řezáč výrobky, na které se vztahuje registrovaná ochranná známka.

Vedle toho budou muset děti oželet i několik stovek samolepek s motivy různých komiksových hrdinů.