Jazzman Milan Krajíc (vpravo) obdržel Cenu města Karlovy Vary. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovy Vary vybraly své osobnosti. Patří k nim i jazzman Milan Krajíc

  • 0
Karlovarští radní vybrali osobnosti, které dostanou letošní čestné tituly lázeňského města. Čestné občanství chtějí udělit autorce japonské zahrady u Richmondu, Cenu města zase propagátorům folkloru a mezinárodně uznávanému hudebníkovi.

Lázeňské město letos rozšíří řady svých čestných občanů o japonskou rodačku. Radní chtějí čestný titul udělit autorce zdejší japonské zahrady Masumi Böttcher-Muraki, která žije v německém Mnichově.

Ocenění

  • Masumi Böttcher-Muraki, japonská publicistka žijící v Mnichově. Díky ní vznikla v Karlových Varech Japonská zahrada.
  • Manželé Hankovi ze souboru Dyleň dostanou Cenu města za propagaci ve světě.
  • Milan Krajíc slaví jako jazzový muzikant úspěch nejen ve Varech.

Zahradu díky jejímu nápadu vybudovali v roce 1998 zahradníci z japonské prefektury Nagoja, kteří tehdy byli v lázeňském městě na návštěvě.

"Paní Muraki se od té doby o zahradu stará bez jakéhokoli nároku na odměnu. Co dva roky zajišťuje její údržbu japonskými zahradníky a navíc pomáhá udržovat vztahy s naším partnerským městem Kusatsu," řekl karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Kromě čestného občanství pro Masumi Böttcher-Muraki radní rozhodli také o dvou Cenách města. Každá z nich je honorovaná deseti tisíci korunami.

Z pěti nominací, které dostali radní na stůl, nakonec vybrali manžele Hankovi ze souboru Dyleň, kteří stojí za tradičním Karlovarským folklorním festivalem. Druhou cenu dostane karlovarský muzikant a pedagog Milan Krajíc. "Jeho hudební úspěchy jsou tak velké, že se stal mezinárodně uznávaným hudebníkem," zdůvodnil primátor.

Čestné tituly musí ještě posvětit městští zastupitelé. Osobnostem je vedení karlovarské radnice slavnostně předá 3. května, tedy na zahájení lázeňské sezony.

Přehled osobností, které se v minulosti staly čestnými občany nebo dostaly Cenu města, mají karlovarští radní do roku 1992. "Tato tradice se datuje až do poloviny devatenáctého století. Obnovena byla v polovině 90. let minulého století," uvedl primátorův náměstek Jiří Klsák.

Od té doby radní napočítali 17 čestných občanů Karlových Varů. Je mezi nimi například cestovatel a etnograf Miloslav Stingl, tenorista Peter Dvorský, muzikant Georg Riedel či filmová kritička a publicistka Eva Zaoralová.

Kdo se ještě stal nositelem čestného občanství města, se pokouší zjistit zastupitel Zdeněk Musil. "Výsledky jeho pátrání zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Ale není vyloučeno, že ještě přijde," konstatoval Petr Kulhánek.