Primář radiodiagnostického oddělení karlovarské nemocnice Jiří Hofmann předvádí

Primář radiodiagnostického oddělení karlovarské nemocnice Jiří Hofmann předvádí funkce nové moderní angiografické linky, která slouží od května pacientům. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Cévy léčí ve Varech na novém přístroji za 30 milionů korun

  • 0
Špičkový přístroj pro vyšetření a léčbu ucpaných žil, zúžených tepen, ale i pro odhalení nádorů koupila karlovarská nemocnice za 30 milionů korun. Moderní angiografická linka patří k nejlepším na českém trhu.

"Přístroj dovolí vyšetřit cévy, zacílit léčbu a zavést vyztužení do cévy. Jsme jediné pracoviště v kraji, které tento druh zákroků dělá," řekl náměstek lékařské péče v karlovarské nemocnici Josef März.

Jde o první díl velké obměny mnoha přístrojů v hodnotě asi 200 milionů korun s pomocí evropské dotace, ke které se schyluje v karlovarské, sokolovské a chebské nemocnici.
 
Několik desítek výběrových řízení je už u konce. Krajská nemocnice podepisuje smlouvy s vítěznými firmami, které většinu přístrojů dodají od června do září.

Dva tisíce vyšetření za rok

Dá se předpokládat, že angiolinka pomůže i kardiologům, neurologům, internistům. "Například cévní chirurg, jehož se nemocnici podařilo angažovat, potřebuje cévy vidět, aby věděl, kam má - zjednodušeně řečeno - našít bypass," popsal Jiří Hofmann, primář radiodiagnostického oddělení.

Lékaři odhadují, že na angiografické lince zvládnou až dva tisíce výkonů ročně. Používat ji budou i pro vyšetření pacientů s mozkovými příhodami.

Jedinou vadou je to, že Všeobecná zdravotní pojišťovna nechce nemocnici zvýšit platby za vyšetření. "Přístroj umožní zavést i některé nové typy výkonů, pojišťovna ale na jejich proplácení příliš neslyší," potvrdil předseda představenstva krajské nemocnice Luděk Nečesaný.

Pokusí se tedy přesvědčit alespoň malé a vstřícnější zaměstnanecké pojišťovny. "Snad se časem připojí také VZP. Jinak se její pojištěnci dočkají péče s delšími objednacími lhůtami," konstatoval Nečesaný.