Elektřinu by mohly Chebu v budoucnu dodávat vlastní větrné elektrárny. (Ilustrační snímek)

Elektřinu by mohly Chebu v budoucnu dodávat vlastní větrné elektrárny. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Cheb nechce být závislý na elektrárnách, uvažuje o vlastních větrnících

  • 7
Vedení chebské radnice si pohrává s myšlenkou na energetickou soběstačnost města. Teplo vyrobí z odpadu, elektřinu poskytnou vlastní větrníky. Utopie? Možná ne!

Nápad, jak získat alespoň část spotřebované energie z vlastních zdrojů, vnukl představitelům města nejen boom větrných elektráren v Německu, ale především podnikatelé, kteří se v poslední době začali rojit kolem městských pozemků, na kterých to pěkně ,fouká‘.

„Některé lokality jsme nechali prověřit, jiné se teprve analyzují. Jako vhodný k umístění větrníků odborníci označili například prostor pod Zelenou horou směrem na Hohenberg. Vzhledem k tomu, že Cheb má své pozemky i v Německu, mohl by větrný park s přibližně osmi elektrárnami vyrůst i tam. Do budoucna by to jistě bylo výhodné využití majetku města,“ myslí si místostarosta Tomáš Linda, který si je vědom, že pohled na obří monstra v krajině oku zrovna nelahodí.

„Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že energie z obnovitelných zdrojů hraje ve světě prim.“

Město ujišťuje, že případnou výstavbu větrníků bude řešit ve shodě s majiteli okolních pozemků a především s lidmi, kteří v lokalitě žijí. „Nechceme být ti, kteří přijdou a přinesou s sebou zlou krev,“ vysvětluje starosta Chebu Pavel Vanoušek.

Podle něj by bylo vhodné, kdyby místní nějakým způsobem na výrobě energie participovali. „Mohla by například vzniknout komunální společnost, ve které budou podílníky sami občané,“ navrhuje Vanoušek.

„Třeba v Arzbergu si lidé mohou koupit podílové listy s velmi zajímavým výnosem. Další možností by mohl být pronájem pozemků nebo rovnou situace, kdy by elektrárny postavilo samo město.“

Místostarosta Linda jde v plánování úspor ještě dál. „Když už bychom měli vlastní zdroj, proč nemít i vlastní distribuční síť? Vždyť dnes přibližně polovina ceny, kterou zákazník za energii platí, jsou takzvané distribuční poplatky,“ uvažuje. Po chvíli ale přiznává, že to už by bylo zřejmě příliš komplikované.

Podle starosty je problém i v tom, jak se na obnovitelné zdroje dívají na české a jak na německé straně. „Zatímco v Německu má zelená energie dveře otevřené, u nás vládne spíš skepse. Není se čemu divit. Po sérii problémů se solárními elektrárnami se lidé dívají na takové podnikání skrz prsty. Přesto všechno tato oblast nabízí zajímavé možnosti. Bylo by škoda jich nevyužít,“ doplňuje starosta Vanoušek.