V suchých měsících už voda z Německa do Chebu proudila. Pomáhala překlenout...

V suchých měsících už voda z Německa do Chebu proudila. Pomáhala překlenout nedostatek vody, která do řadu přitéká z úpravny v Nebanicích. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Budeme pít německou vodu, plánují v Chebu. Vyjde levněji než ta česká

  • 173
Než platit více za českou vodu, budeme raději pít německou. Takový plán teď mají v Chebu. Připojením na zdroj v Německu chce město vyřešit zamýšlené zvýšení poplatku za čerpání vody z podzemí. Je to cesta, jak zabránit zdražování.

Ministerstvo životního prostředí totiž navrhuje zvýšit poplatek za využívání podzemních zdrojů pitné vody. Do roku 2022 se má navýšit ze současných dvou na osm korun za kubík.

To by se mohlo projevit na cenách, které za vodu zaplatí spotřebitel. Zvlášť když je Cheb na podzemní vodě zcela závislý. Politici proto zvažují, že začnou čerpat vodu z vlastního prameniště v Německu. Tam se totiž podobné poplatky platit nemusí.

„Voda z Německa? Možné to je. Udělali jsme si předběžnou analýzu,“ uvedl ředitel společnosti Chevak Cheb Steffen Zagermann. Podle jeho slov společnost vlastní více než sto let staré povolení na čerpání vody z prameniště v takzvaném Chebském lese v Německu. „Je stále platné,“ ujistil Zagermann.

Na otázku, zda mohou lidé očekávat v souvislosti se zvýšením poplatků také zvýšení cen vody, však odpověděl vyhýbavě. „Je to ve fázi návrhu zákona. Navíc se poplatky mají zvedat postupně. V této chvíli o tom nemá cenu diskutovat,“ vyjádřil se ředitel.

V Chebu není kde brát povrchovou vodu

Podle starosty Petra Navrátila je čerpání vody z prameniště v Chebském lese nouzový plán, který by měl snížit dopad na koncové odběratele.

„Ministerstvo životního prostředí chce, aby se víc než voda podzemní odebírala ta povrchová. Ale v Chebu není kde brát. Město je na podzemních vodách zcela závislé. A pokud by opravdu došlo ke zvýšení poplatků za čerpání, mohli bychom se vydat touto cestou. V Německu se žádné takové poplatky platit nemusí,“ vysvětlil starosta.

Vodu z Německa už město v minulosti čerpalo. Od prameniště je do města natažené potrubí. V suchých měsících voda z Německa pomáhala překlenout nedostatek vody, která do řadu proudí z úpravny v Nebanicích. Pokud by se však německá voda začala čerpat ve větším množství, bude nutné ji nejprve upravit.

„Voda má například vysoký obsah železa, to je ale v této lokalitě běžný jev. A samozřejmě by nestačila pro celé město. Ale mohli bychom tak pokrýt velkou část spotřeby,“ doplnil starosta.

Ze zahraničí už bere vodu Bublava

V kraji už přitom existuje obec, do které proudí voda ze zahraničí. A tou je Bublava na Sokolovsku, která je napojena přímo na řad v Německu.

„Máme vybudovaný asi 700 metrů dlouhý přivaděč z Klingenthalu. Je na něj připojeno asi pět nemovitostí. Na jaře by se měly začít budovat rozvody po obci,“ uvedl tamní starosta Igor Jirsík. Ten si zatím nedovede představit, co by s cenou vody udělalo zvýšení poplatků a zda by se dotklo i Bublavy, kam míří voda z ciziny.

Novela navrhuje do roku 2022 navýšit poplatek ze současných dvou korun za kubík na osm. Stát tak chce srovnat ceny za odběr vody z podzemí a z povrchových zdrojů, například z přehrad. Výroba pitné vody z povrchových zdrojů přitom stojí víc peněz, protože ji vodárny musí ještě čistit a hygienicky ošetřit.

Stát chce tímto krokem „zrovnoprávnit“ oba typy zdrojů vody a přimět vodárny, aby více využívaly povrchovou vodu, protože ta podzemní dlouhodobě ubývá.

Odborníci odhadují, že zvýšení poplatku za čerpání vody z podzemí by se v některých lokalitách mohlo projevit růstem ceny pitné vody. Záležet bude na tom, jaký zdroj vodárna používá.

Peníze vybrané navíc mají výrazně navýšit příjmy Státního fondu životního prostředí. Stát však slibuje, že půjdou opět hlavně do dotací pro vodohospodářské projekty.

Za uplynulých 20 let fond na poplatcích za vodu vybral 25 miliard. Jen z národních zdrojů však na investice do vody rozdělil o sedm miliard více. Pokud novela zákona Ministerstva životního prostředí ČR projde vládou, měla by platit od ledna roku 2017, kdy dojde také k prvnímu zdražení.