Cheb má internetovou encyklopedii. Návštěvníky provede městskými památkami.

Cheb má internetovou encyklopedii. Návštěvníky provede městskými památkami. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cheb mohou lidé navštívit kdykoli. Díky nové webové encyklopedii

  • 0
Historické a současné fotografie i stovky videí pořízených z ptačí perspektivy nabízí nová interaktivní encyklopedie Chebu. Filmy a obrázky doplňují rozsáhlé informace mapující historii města. Zájemci se dozvědí také o zaniklých stavbách.

Vysílačkou ovládaný vrtulník, takzvaný copter, pořídil v Chebu stovky snímků a videí historických památek. Neobvyklé pohledy na město si mohou lidé prohlédnout na internetové odkazu encyklopedie.cheb.cz. Navíc se dozví nové informace o dějinách města. Na projektu se kromě města a chebského muzea podíleli i chebští historici Jaromír Boháč, Roman Salamanczuk, kteří dodali historická fakta.

"Byla to týmová práce, která trvala více než deset let," připomněl Jaromír Boháč, který ještě nedávno působil jako ředitel okresního archivu v Chebu. "Lidé mají poprvé možnost porovnat texty od prvních zmínek až po současnost z pohledu různých autorů," nastínil Boháč, podle něhož nejdůležitější knihy o Chebu byly zatím dostupné jen v němčině.

Byla to detektivka, říká historik

"V encyklopedii jsou poprvé německé texty přeložené a jsou k dispozici široké veřejnosti," podotkl Jaromír Boháč, podle nějž shromažďování informací připomínalo napínavou detektivku. "Zjistili jsme třeba, kdo od koho co špatně opsal. Kdo umí a chce číst, může objevit poutavé detektivní příběhy," naznačil Jaromír Boháč.

Interaktivní encyklopedii města Chebu vytvořila ostrovská firma, kterou vede Petr Lněnička. "V encyklopedii si mohou lidé prohlédnout historické snímky památek i jejich letecké fotografie či videa," konstatoval Lněnička.

"Zmapovali jsme stovky historických objektů, některé už dnes neexistují. Jejich historii nabízí encyklopedie v češtině, němčině i angličtině," poznamenal Lněnička, podle něhož jsou údaje doplněné i o informace o otevíracích dobách památek.

"Encyklopedie přinese nové informace lidem, kteří se zajímají o historii města," podotkl chebský starosta Pavel Vanoušek. "Dnes je doba, kdy si ti, kteří se chystají navštívit Cheb, dopředu zjišťují informace. Myslím si, že interaktivní encyklopedií vyjdeme vstříc těm, kteří se do města chystají," prohlásil starosta Vanoušek.

Na vytvoření encyklopedie se podařilo Chebu získat příslib dotace z evropské pokladny z programu Regionálního operačního programu. Teď ale není jisté, jestli příspěvek město skutečně dostane.

Za encyklopedii, jejíž součástí budou i osudy lidí spjatých s historií města, Cheb zaplatí téměř 1,3 milionu korun.