Letecký pohled na Chebský hrad.

Letecký pohled na Chebský hrad. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Historické město roku? Chebu k získání prestižního titulu zbývá krůček

  • 2
Cheb usiluje o titul Historické město roku. Doufá, že by jim pomohl přilákat další návštěvníky. Miliony korun vynaložené na údržbu památek by se tak podařilo zúročit.

Miliony korun investuje každoročně do památek na svém území město Cheb. Důvod? Povzbuzení turistického ruchu. Právě ten je pro město alfou a omegou rozvoje.

Přilákat do Chebu další turisty ze všech koutů republiky i ze zahraničí by mohl Chebským pomoci titul Historické město roku. Od něj v současnosti dělí Cheb už jen krůček. Probojoval se totiž do celostátního finále soutěže.

Chebské památky

Špalíček
Symbol náměstí Krále Jiřího tvoří komplex 11 domů. Rozděluje jej Kramářská ulička.

Hrad
Areál hradu s černou věží, kde je nejcennější památkou ojedinělá kaple sv. Erharda a Uršuly.

Kostel sv. Mikuláše
Církevní stavba, pocházející z počátku 13. století, patří k nejstarším v Chebu.

Františkánský kostel
Minoritský kostel, vystavěný zároveň s klášterem po roce 1247, kdy se františkáni v Chebu usazují.

Domy na náměstí Krále Jiřího
Unikátní měšťanské domy s příkrými střechami. V tamním Pachelbelově domě byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

O tom, kdo letos získá právo nazývat se Historickým městem roku, se rozhodne v dubnu ve Španělském sále Pražského hradu.

Do celostátního kola Cheb poslala komise, složená z nejrůznějších odborníků a památkářů.

„Pořadí bylo stanoveno na základě bodového hodnocení. Kromě odměny 100 tisíc korun získal Cheb právo usilovat o prestižní titul Historické město roku 2014 na celostátní úrovni. Tady už vítěz bere rovný milion,“ přiblížila Inka Ratajová z Národního památkového úřadu v Lokti.

„Na opravy a údržbu památek vydává město každoročně obrovské sumy. Jen za loňský rok to bylo 29 milionů korun. Dalších 17 jsme investovali do oprav chodníků, vnitrobloků a podzemních popelnicových stání v historickém centru,“ prozradil starosta Petr Navrátil.

Starosta dodal, že další desítky milionů spolykaly opravy městské knihovny, chebského hradu a jeho okolí. Nákladem 165 milionů se podařilo upravit prostor na levém břehu řeky Ohře, který zasahuje do městské památkové rezervace.

Řada objektů s významnou historickou hodnotou je v soukromých rukou. Jejich majitelům město nabízí vedle přímých příspěvků i peníze z fondu rozvoje bydlení a to na opravy střech, oken a fasád, ale i na celou další řadu akcí. Například na odvlhčení zdiva či vybudování přípojek.

„Poprvé jsme se přihlásili k Programu regenerace městských památkových rezervací a zón v roce 1994. Máme zpracovaný vlastní program oprav historické části města. Péče o památky je zakotvena i v dalších dokumentech, včetně Strategického plánu rozvoje. K těmto materiálům postupně přibyly další, například architektonická studie na zástavbu areálu bývalých kasáren Zlatý vrch, který na městskou památkovou zónu bezprostředně navazuje,“ vysvětlil starosta Navrátil.

Ten předpokládá, že Cheb má naději v soutěži uspět i díky přeshraničním výstavám, které se tady konaly. Vedle toho je významnou devizou například vznik nové interaktivní encyklopedie, jejíž úvodní filmová upoutávka se záběry historického centra zvítězila na národním festivalu turistických filmů Tour region film 2013.

„Pro úspěch v soutěži je významné i to, že městská památková zóna není v Chebu skanzen, ale soubor živých památek, které lidé využívají, kde se konají nejrůznější kulturní a společenské akce,“ řekl bývalý starosta Pavel Vanoušek.

Ten připomněl, že v minulosti se Cheb už dvakrát do finále probojoval. Poprvé to bylo v roce 2007, kdy zvítězila Polná. Druhou šanci měli Chebští v roce 2013. Tehdy Cheb předstihla Jilemnice.