Cheb už prodal první nemovitost ve svém bavorském lese. Hájenku koupili němečtí manželé za 80 tisíc eur. Ilustrační foto.

Cheb už prodal první nemovitost ve svém bavorském lese. Hájenku koupili němečtí manželé za 80 tisíc eur. Ilustrační foto. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Chebští lesníci vyrazí do Bavorska. Začnou se tam starat o český les

  • 1
Cheb dotáhl spory o uvolnění historického majetku v Bavorsku do vítězného konce. Město už převzalo několik budov a lesní pozemky u Tirschenreuthu. Inventura ukázala, že porosty jsou v poměrně dobrém stavu.

"Složitější a hlavně náročnější bylo přebírání lesů. Nyní začínáme v budovách i lesích hospodařit na vlastní vrub," konstatoval na čtvrtečním jednání městských zastupitelů starosta Pavel Vanoušek. "S výjimkou jednoho účtu, který se uzavíral až na konci března, máme všechny peníze na účtu města," dodal.

První nemovitost, bývalou hájenku, už Cheb prodal německým nájemcům, manželům Kunzovým za 80 tisíc eur. A nabídnout k prodeji chce město i další nemovitosti.

"Ozvali se nám zájemci i o další objekty, například bývalou dětskou ozdravovnu. Ponecháme si zřejmě jen lesovnu, kde budou mít zázemí pracovníci společnosti Lesy města Chebu, kteří se o náš majetek budou starat," prohlásil místostarosta Vladimír Hartmann.

"S přednostou Okresního úřadu v Tirschenreuthu a starostou Neualbenreuthu jsme se dohodli, že se ještě jednou setkáme, abych jim představil naše pracovníky, kteří se budou v lesích a jejich okolí pohybovat," poznamenal starosta Vanoušek.

Lesní pozemky o rozloze 647 hektarů, několik budov a prameniště získalo původně město Cheb už v roce 1927. Bavorská vláda dlouho odmítala chebský majetek uvolnit. I přesto, že před několika lety správní soud v Regensburgu vyhověl žádosti města Cheb a nařídil zrušení nucené správy. Bavorská vláda se však proti verdiktu vzápětí odvolala.

Dvacet let trvající spory o uvolnění lesa ukončilo až založení česko-německé nadace. Ta z výnosů peněz na blokovaném účtu bude podporovat projekty, jež se vztahují ke kulturním tradicím, historii a které rozvíjejí spolupráci Čechů a Němců (více čtěte zde).

Ve svých lesích v německém příhraničí už může svobodně hospodařit i město Aš. "V Bavorsku vlastníme asi 20,5 hektaru lesů. Jsou těsně u hranic a přiléhají k našim městským lesům," upřesnil starosta Aše Dalibor Blažek. Dva pozemky jsou u německé obce Neuhausen, další za silničním obchvatem města Aš pod Novým Žďárem.