Po padesáti letech smí Cheb opět hospodařit ve svém lese u německého Tirschenreuthu. Ilustrační foto.

Po padesáti letech smí Cheb opět hospodařit ve svém lese u německého Tirschenreuthu. Ilustrační foto. | foto: MAFRA

Nucená správa skončila. Cheb je opět hospodářem lesa u Tirschenreuthu

  • 1
Nadační smlouvu, která upravuje hospodaření s výnosy chebských historických pozemků u Tirschenreuthu, podepsal starosta Chebu Pavel Vanoušek a přednosta bavorského okresu Tirschenreuth Wolfgang Lippert. Skončily tak desítky let trvající spory mezi Chebem a Spolkovou republikou Německo.

Na historický majetek Chebu po druhé světové válce uvalila německá vláda nucenou správu. V devadesátých letech ale začalo město Cheb usilovat o vrácení pozemků, prameniště, několika budov a lesa. A po padesáti letech se západočeské město opět stalo jejich hospodářem.

Padesát let nucené správy

Les s budovami a prameništěm nedaleko Tirschenreuthu získal Cheb v roce 1927.

V roce 1962 vyhlásila Spolková republika nad lesem nucenou správu.

V 90. letech se vedení města pokouší získat les zpět. V roce 2010 nabízí Bavorsko odkoupení lesa. Soud v Řezně nařídil zrušení nucené správy, bavorská vláda se odvolala. Němci žádají za prodej lesa asi 230 milionů korun.

Letos chebští zastupitelé posvětili vznik česko-německé nadace, která by měla pomoci k tomu, aby město mohlo začít hospodařit s lesem u Tirschenreuthu.

"Po sejmutí nucené správy se o lesy začne starat naše městská společnost Lesy města Chebu. Spolupracovat bychom však chtěli i s pracovníkem německé lesní správy, do jehož rajonu spadá náš majetek v současné době a který ho detailně zná," uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek.

Před časem německý správní soud v Regensburgu vyhověl žádosti Chebu a nařídil zrušení nucené správy. Prakticky se ale nic nezměnilo. Bavorská vláda se proti verdiktu odvolala (více čtěte zde) a celý spor ukončilo až podepsání nadační smlouvy.

"Nadace se základním jměním ve výši 900 tisíc eur se chce zaměřit na podporu projektů, které se vztahují ke kulturním tradicím, historii a které rozvíjejí spolupráci obyvatel, bez ohledu na národnost, hlásících se k Chebu a regionu Chebsko. Jejím cílem je spojovat na obou stranách hranice občany města Chebu a jejich potomky s bývalými občany města Chebu a jejich potomky," uvedla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.