Les je až na výjimky ve velmi dobrém stavu, stejně jako cesty. Ty využívají nejen lesníci, ale slouží i turistům. Na tom město nechce nic měnit. (ilustrační foto)

Les je až na výjimky ve velmi dobrém stavu, stejně jako cesty. Ty využívají nejen lesníci, ale slouží i turistům. Na tom město nechce nic měnit. (ilustrační foto) | foto: MAFRA

Cheb získal prvních osmdesát tisíc eur díky svému lesu v Německu

  • 1
Po dlouhých desetiletích začíná mít město Cheb užitek ze svých lesů v Bavorsku. První asi dva miliony korun za prodej hájenky jsou už na účtu města. Další peníze vylepší chebský rozpočet, jakmile se vyřeší rozdíly v českých a německých pozemkových knihách.

Starosta Chebu Pavel Vanoušek věří, že by město mohlo svůj historický majetek převzít a začít na něm hospodařit zhruba za měsíc.

"Navštívili nás manželé Kunzovi, kteří měli hájenku v nájmu. Dohodli jsme se na prodeji, peníze už máme na účtu," informoval starosta. Cheb tak zbohatl o 80 tisíc eur. 

Nemovitost se přitom město za stejnou cenu pokusilo nájemcům prodat už před třemi lety ve snaze prolomit nucenou správu, kterou v šedesátých letech nastolila bavorská vláda. Tehdy ale německý katastrální úřad odmítl změnu vlastníka uznat.

Město zřejmě prodá i další objekty v lese u Tirschenreuthu. Například bývalou dětskou ozdravovnu. Ponechat si ale chce budovu lesovny, kde by měli najít zázemí pro svou práci chebští lesníci.

Dobrou zprávou je, že porost je až na výjimky ve velmi dobrém stavu, stejně jako cesty. Ty využívají nejen lesníci, ale slouží i turistům. Na tom město nechce nic měnit.

Les o rozloze asi 623 hektarů, několik budov a prameniště získalo město Cheb už v roce 1927. Dvacet let trvající spory o uvolnění lesa ukončilo až založení českoněmecké nadace.

Ta z výnosů lesa bude podporovat projekty, jež se vztahují ke kulturním tradicím, historii a které rozvíjejí spolupráci Čechů a Němců. Na blokovaném účtu chebského lesa je v současné době přes 21 milionů korun. Výnosy se odhadují mezi 500 až 800 tisíci korunami ročně.