Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Chceme tvrdší prověrku spalovny, žádají aktivisté. Firma je proti

  • 12
Ekologičtí aktivisté vyzvali společnost Terea, která chce v Chebu stavět spalovnu, aby požádala o další povolení a zavázala se plnit tvrdší podmínky provozu. Terea však o tom neuvažuje a považuje to za zdržovací taktiku.

Společnost Terea by měla prokázat, že spalovna, kterou chce stavět, splní mnohem tvrdší limity, než požaduje zákon. Myslí si to alespoň ekologičtí aktivisté z hnutí Arnika, kteří společnost vyzvali, aby požádala o vydání takzvaného integrovaného povolení.

Podle jejich názoru by takový krok znamenal větší vstřícnost vůči obyvatelům i životnímu prostředí. Napůl městská společnost Terea to však považuje za zbytečné zdržení.

„Byl by to pro nás signál, že projekt není napsán účelově tak, aby podmínky pro vydání integrovaného povolení obešel. Zákonný limit pro spalovnu, která integrované povolení mít musí, je spálení tří tun odpadu za hodinu. Chebský projekt pracuje s hodnotou nižší jen o půl tuny,“ upozorňuje odborník na spalovny Matěj Man, který jménem společnosti Arnika výzvu společnosti Terea zaslal.

„Všechny ostatní spalovny komunálního odpadu v Česku toto povolení mají a musejí se jím řídit,“ uvedl. Podle jeho slov zaručuje integrované povolení vyšší stupeň ochrany životního prostředí a zároveň lepší informovanost obyvatel.

„Jedině takovým krokem může Terea potvrdit, že chce použít pro spalovnu nejlepší dostupnou technologii. V žádném jiném řízení se tento aspekt neposuzuje tak přesně, jako při vydávání integrovaného povolení,“ doplnil.

Nové povolení je nákladné a stavbu zdrží, zní z Terey

Jednatel společnosti Terea Steffen Zagermann však návrh rovnou odmítl. Řekl, že se jedná o další taktiku, která má projekt zdržet.

„Už jsme udělali spoustu věcí navíc. Prošli jsme hodnotícím procesem EIA, jednali jsme s německou stranou, která měla pochybnosti. K uklidnění to nepřispěje už jenom proto, že lidé nevědí, co to vlastně integrované povolení je,“ myslí si Zagermann. Podle jeho slov je získání takového povolení velmi nákladné a celou stavbu by prodražilo.

Členové iniciativy Ne spalovně by ale takový krok uvítali. „Obavy, které v souvislosti se stavbou spalovny obyvatelé Chebu mají, by to určitě alespoň zčásti rozptýlilo,“ uvedl jeden ze členů iniciativy Miroslav Kubík.

„Otázek kolem spalovny je ale víc. Pořád nevíme, kolik vlastně spalovna bude stát, ani kam se bude vozit odpad, který po spálení zbyde. Také mi nikdo uspokojivě nevysvětlil, co bude s odpadky v létě, kdy je spotřeba tepla nulová,“ vypočítává Kubík.

Důkladnější kontrolu by uvítal i Karel Vokáč, který bude mít spalovnu jen několik desítek metrů od domu. Ten se už dříve nechal slyšet, že informacím o využití nejmodernější technologie spalování v Chebu nevěří. „Pro tak malou spalovnu, jako bude ta chebská, to nemůže být rentabilní,“ řekl.

Spalovnu, která má zlikvidovat 20 tisíc tun odpadu ročně, plánuje postavit společnost Terea. Ta patří z poloviny městu Cheb. Stavba se však od samotného začátku potýká s odporem části chebské veřejnosti. Proti je zejména část obyvatel Švédského vrchu.

Lidem vadí především to, že spalovna vyroste jen několik desítek metrů od obytných domů. Sdružení zároveň bojuje za to, aby lidé o spalovně rozhodli prostřednictvím referenda.