Jaroslav Révay

Jaroslav Révay | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebského zubaře, který boural, soud stále ještě nepotrestal

  • 2
Případ tragické dopravní nehody, při níž začátkem loňského roku mezi Chebem a Sokolovem zemřeli dva mladí lidé, provází nekonečné průtahy kvůli rozdílným názorům soudních znalců.

Loňský osmadvacátý leden se nesmazatelně zapsal do paměti rodiny Martina Voborníka a jeho spolujezdkyně Lenky Světlíkové z Lubů. Oba mladí lidé tehdy zahynuli, když do jejich volva čelně narazilo BMW, které řídil chebský zubař Jaroslav Révay. Ten za svou jízdu již před více než rokem stanul před soudem, který však v případu dodnes nerozhodl.

A proč? Důvodem je to, že spis již od loňského prosince zkoumá Ústav soudního inženýrství v Brně. Příbuzní obětí ale průtahy nechápou a s velkým úsilím skrývají rozhořčení. "Mezitím se stalo mnoho dalších nehod, a většina z nich už je vyřešených," říká bratr zemřelého Martina Voborníka.

Tragická nehoda se stala večer nedaleko Arnoltova na Sokolovsku. Stomatolog Révay přejel se svým BMW do protisměru, smetl ze silnice Renault Clio a vzápětí čelně narazil do volva, v němž zemřeli dva lidé.

Havarované volvo na místě nehody

Havarované volvo

Pomníček na místě nehody

Pomníček na místě nehody

Jejich rodina je přesvědčena, že Jaroslav Révay řídil opilý. Jenže důkazy chybí. Dechovou zkoušku se u něj nepodařilo provést a lékař se poté i vyhnul odběru krve. Jeden z policistů ovšem uvedl před soudem, že z doktora Révaye byl silně cítit alkohol. A právě vliv alkoholu by pro lékaře mohl znamenat překročení hranice mezi podmíněným trestem a vězením.

Neshodli se ani soudní znalci

Líčení zkomplikovala také neshoda mezi soudními znalci, kteří měli různé názory na to, jak velkou částí zasahoval lékařův vůz do protisměru i na rychlost těsně před střetem.

Po obětech nehody zůstaly čtyři malé děti. Révay před soudem slíbil, že potomky Martina Voborníka a Lenky Svědíkové finančně odškodní. Rodinu ale zatím nekontaktoval.

Krátce po nehodě začal Josef Voborník organizovat petici za zpřísnění trestů pro opilé řidiče. Na internetu se k ní připojilo se k ní už více než deset tisíc lidí.

"Dalších více než dva tisíce podpisů máme už na petičních arších," poznamenal Voborník. Zpřísnění trestů nejen pro opilé řidiče, ale i pro ty, kteří za volant usednou i přesto, že mají zákaz řízení motorových vozidel, ale není zdaleka jediným požadavkem zmíněné petice.

"Chceme, aby se řidiči museli v budoucnu podrobit dechové zkoušce a odběru krve či moči," zdůraznil Voborník, který také požaduje, aby byl automobil v rukou opilého řidiče považován za nebezpečnou zbraň, stejně jako například pistole.

Tragická nehoda se stala na silnici ze Sokolova do Chebu, nedaleko Arnoltova na Sokolovsku.