Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na Chebském hradu se bude letos slavit, ale hlavně důkladně opravovat

  • 0
Další nákladné úpravy čekají důležitou zeď paláce Chebského hradu. Právě ta dělá v současné době památkářům největší starosti. Posouvá se směrem k řece Ohři.

Čeká se už jen na počasí. „Práce začnou hned, jakmile teploty nebudou klesat pod nulu. Takové počasí, jaké jsme tu měli v uplynulých týdnech, nesvědčí technologii, kterou chceme použít,“ vysvětlil kastelán chebského hradu Tomáš Dostál.

Předpokládá, že stavebníci se pustí do díla koncem dubna. Zeď paláce přijde na řadu poté, co před několika dny skončily práce na vybudování nového odvodnění přímo uvnitř nezastřešeného sídla císařů. Právě voda, která se tam zdržuje, má na svědomí, že se severní zeď paláce a tedy i celého hradu bortí a ujíždí do údolí.

„Postupně chceme opravit nejen problémovou část zdiva, ale celé severní hradby. Z městského rozpočtu bychom na rekonstrukci měli získat přibližně dva miliony korun. S dalším milionem na údržbu počítáme v rámci hradního rozpočtu,“ řekl Dostál.

Navzdory větrnému počasí, které překazilo plánovaný lampionový průvod a ohňostroj, vstoupil hrad začátkem dubna do nové sezony. „Trochu jsme absenci slavnostního zahájení vynahradili velikonočními svátky, kdy jsme měli otevřeno. Ale náhradní ohňostroj už pořádat nebudeme. Rachejtle použijeme při dalších ohňostrojích, které jsme pro letošní rok připravili. Ohnivé představení tak bude o něco delší,“ konstatoval kastelán.

Návštěvníkům hrad v letošní sezoně nabídne několik novinek. Například vedle kovárny vyrostla dílna tesaře z doby baroka. „Chceme lidem ukázat, jak těžce se vyráběly trámy a prkna, když ještě nebyly cirkulárky. Všechno se dělalo ručně,“ přiblížil Dostál. Nádvoří falce ozdobila také sbírka starověkých a středověkých vrhacích zbraní, které útočníci využívali při obléhání.

„První dvě už jsou na místě. Přímo z mostu, kterým se vstupuje do hradu, je vidět onager, což je takový prak, který používaly už římské legie. Vedle stojí šípomet, který se tehdy nazýval angon. Obě zbraně jsou funkční. V červnu bychom chtěli doplnit expozici katapultou, což je v podstatě kuše na podvozku,“ dodal chebský kastelán.

War is over!

Nejbližší akcí, která se koná na chebském hradě, jsou městské oslavy 70. výročí konce 2. světové války. Slavnost nazvaná War is over! se uskuteční v sobotu 25. dubna a nebude na ní chybět technika americké armády ani vojsk nacistické říše. 

A návštěvníci také uslyší ochutnávku ze srpnového metalového opusu Prokletí, kdy na hradě při hudbě kapely Chiomara ožijí v kuželech světel a v soubojích šermířů příběhy z dávných časů. Průvodní slovo k ojedinělému večeru namluvil v těchto dnech herec Viktor Braunreiter.