Chebský hrad

Chebský hrad | foto: Martin Stolař, MAFRA

Do výbavy průvodce v chebských kasematech bude patřit silná baterka

  • 0
Chebský hrad se probouzí ze zimního spánku. Na zahájení hlavní návštěvnické sezony, která začne v pátek 1. dubna, chystá památka řadu novinek. Tou nejzajímavější je zpřístupnění podzemních kasemat.

Ojedinělá síť chodeb a sálů byla oficiálně zčásti zpřístupněna už v době první krajinné výstavy. V nové sezoně se však otevře veřejnosti celý zrekonstruovaný okruh poprvé. Kvůli technickým problémům to bude ale až měsíc po zahájení sezony, tedy 1. května.

„Museli jsme především zrekonstruovat elektriku, která sem byla zavedena už v průběhu minulých let. Spolehlivé funkční osvětlení bylo pro náš záměr klíčové, přestože k vybavení průvodce bude standardně patřit silná baterka,“ uvádí kastelán hradu Tomáš Dostál.

Podle jeho slov tak na hradě vznikl nový návštěvnický okruh, který bude přístupný jen s průvodcem.

„Barokní kasemata vyrostla na přelomu 17. a 18. století. Uvnitř najdeme několik stovek metrů podzemních chodeb a rozlehlejších skladišť, která měla sloužit při obléhání hradu. Jedná se o uzavřený okruh. Pověsti, že chodby vedou pod řekou až na druhý břeh Ohře, můžeme směle zařadit do říše pohádek,“ směje se kastelán a upřesňuje, že kromě tajemného podzemí hrad nabídne také novou instalaci antických a středověkých zbraní či repliku středověkého stavebního jeřábu.

Zachránit se musí hradní palác

Ani v nové sezoně na hradě neutichne stavební ruch. Podle slov starosty Petra Navrátila dá město, které je majitelem románské památky, na provoz a opravy přes pět milionů korun. Pokračovat budou hlavně opravy hradeb a severní stěny hradního paláce.

„Z celkové částky jdou dva miliony korun na provoz a asi tři miliony na investice. Tady záleží na rozhodnutí kastelána. Ten určuje, co by se mělo udělat,“ vysvětluje starosta Navrátil.

S největšími problémy se tradičně potýká nezastřešený hradní palác, konkrétně jeho severní stěna, která „ujíždí“ ze skály směrem k řece Ohři.

Původní předpoklad, že na zeď tlačí velká masa mokré hlíny, protože voda nemá z uzavřeného prostoru kam odtékat, se podle starosty Navrátila ukázal jako mylný. Při práci na odvodnění zdiva totiž vyšlo najevo, že na skále leží jen tenká vrstva hlíny. Jednou z variant, jak do budoucna objekt zajistit, je zastřešení. Na to však město v rozpočtu nemá peníze.