Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Záchranáři oživovali chlapce, který se přiotrávil plynem z karmy

  • 1
K desetiletému chlapci, který se přiotrávil plynem z karmy, vyjížděli záchranáři v Sokolově. Našli ho ve vaně bez známek života. Lékařům se dítě podařilo oživit po deseti minutách.

Událost se stala v sobotu v devět hodin večer v jednom z obytných domů v sokolovské Nádražní ulici.

„Oxid uhelnatý unikající  z plynového topidla intoxikoval malé dítě. Topidlo bylo umístěné v koupelně bytu a v době příjezdu záchranářů na místo nejevilo dítě známky života,“ popsal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Při příjezdu záchranářů ležel chlapec ve vaně a nedýchal.

„Prováděli jsme nepřímou srdeční masáž. Resuscitace se povedla asi po deseti minutách. Chtěli jsme chlapce letecky transportovat do plzeňské nemocnice, kvůli špatnému počasí ale nebyly vhodné letové podmínky. Nakonec jsme jej převezli sanitkou. Byl předán se stabilním oběhem,“ informovala mluvčí karlovarské záchranky Petra Bakurová.

Hasiči i přes otevřená okna naměřili v koupelně velmi vysoké hodnoty nebezpečného oxidu uhelnatého.

Ve Svatavě se loni přiotrávily plynem z karmy tři děti

Případ intoxikace nebezpečným plynem není ojedinělý. Na konci října záchranáři zasahovali ve Svatavě na Sokolovsku, kde se rovněž po úniku oxidu uhelnatého z karmy přiotrávily tři děti.

„Celkem v loňském roce zasahovali hasiči v Karlovarském kraji u 48 případů, kdy jim byl nahlášen únik plynu do ovzduší. Jednalo se o případy poškozeného plynového přívodu či spotřebičů. Tyto události si vyžádaly šest zraněných, v jednom případě dokonce plyn způsobil úmrtí,“ uvedl Kasal.

Podle něj hrozí nebezpečí otravy nejen kvůli stavu spotřebiče, ale také kvůli nedostatečnému větrání.

„Především u plynových topidel typu karma je nutné zajistit dostatečné odvětrání místnosti, ve které je toto topidlo používané. Karma potřebuje pro svou správnou funkci dostatečný přívod vzduchu. Jinak hrozí otrava oxidem uhelnatým, který se v místnosti hromadí,“ vysvětlil mluvčí hasičů.

Podle Martina Kasala je dobré používat topidlo s teplotní pojistkou, pomoci mohou i speciální hlásiče. Důležité jsou však pravidelné revize. „Každý průtokový ohřívač, topidlo či kotel by měl jednou ročně zkontrolovat servisní technik,“ dodal.